Dawno temu w Indiach

"Rozmowa wity z frantem" Iśwaradatty - Laboratorium Dramatu w Warszawie

Laboratorium Dramatu zaprasza w poniedziałek - 6 grudnia o godzinie 19:00 - na czytanie starohinduskiej farsy "Rozmowa wity z frantem" Iśwaradatty. Czytanie reżyseruje Jolanta Denejko. Czytają Sebastian Świerszcz i Natalia Jakubowska. Wstęp wolny

Dyskusję po czytaniu poprowadzi profesor Maria Krzysztof Byrski - wybitny hinduista i były ambasador Polski w Indiach. W roli ekspertów wystąpią orientalistka dr Anna Trynkowska i psycholog dr Tomasz Olchanowski.

"Rozmowa wity z frantem" Iśwaradatty traktuje życie z humorem i stanowi znakomitą przeciwwagę dla Indii wzniosłych myślicieli upaniszadowych i ascetycznych joginów. Tu znajdziemy pochwałę tzw. dzielnicy miłośnic, która zdaje się bardziej atrakcyjna niż niebo samo i zasłużyła na miano \'ministerstwa miłości\'. Utwór datowany na ok. IV w. n.e.

"Któż to jest ten wita? To \'bon viveur\' - człowiek wykształcony, birbant i lowelas nieco podstarzały. Bywalec domów płatnej rozkoszy, posługuje się eleganckim sanskrytem, jest niepozbawiony talentów poetyckich. Wita nie był jedynie postacią sceniczną. Na scenę wkroczył z życia. Bywał nauczycielem tańca i śpiewu. Można by go określić, jako zubożałego i nieco zdeklasowanego mieszczanina, choć obdarzanego szacunkiem ze względu na wykształcenie. Wita jednak nie szuka żadnego stałego zajęcia i spełnia jedynie rolę posłańca i doradcy. Załatwianie różnych mniej lub bardziej "szemranych" spraw dla przyjaciół jest jego żywiołem a najwyższym szczęściem wzięcie udziału w czymś, co byśmy dziś byli skłonni nazwać \'rozróbą\'."

M. K. Byrski
Materiał nadesłany
6 grudnia 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...