Dialog odkrywa karty
6. Międzynarodowy Festiwal Teatralny DIALOG-WROCŁAWTegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się między 7 a 15 października, a pojawią się na niej przedstawienia m.in. z Chile, Szwajcarii, Rumunii, Włoch, Słowenii, Rumunii i Polski, wyreżyserowane nie tylko przez wybitnych europejskich twórców (Romeo Castelucci, Ivo van Hove, Krystian Lupa, Alain Platel), ale także artystów młodych, debiutujących na tak dużym festiwalu (Marco Layera, Olive Frljic, Piotr Sieklucki)
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław to największy i najważniejszy międzynarodowy festiwal teatralny w Polsce; w trakcie organizowanych od 2001 roku 5 edycji Festiwalu na wrocławskich scenach prezentowali swoje spektakle najważniejsi twórcy współczesnego teatru światowego, w sposób jednoznaczny wpływając na kształtowanie się najnowszych trendów w polskim teatrze.
Rozpoczynająca się 7 października 2011 roku VI edycja Festiwalu to: 15 najważniejszych polskich i zagranicznych przedstawień ostatnich lat; najnowsze produkcje europejskich eksperymentatorów; nowe teksty i reinterpretacje klasyki; młode pokolenie teatralnych twórców; sekcje festiwalu poświęcone Rosji, Ameryce Południowej i Bałkanom; trudne tematy, o których trzeba rozmawiać.
W błyskotliwej analizie funkcji kultury w czasach płynnej nowoczesności Zygmunt Bauman stwierdza, że typowa dla współczesności powierzchowna TOLERANCJA na ODMIENNOŚĆ "to zbyt mało". Bauman zauważa, że odmieniana przez wszystkie czasy i przypadki tolerancja staje się narzędziem, dzięki któremu łatwiej ukryć nam POCZUCIE WYŻSZOŚCI, skwaplikiwe skrywaną pod sztafarzem politycznej poprawności NIECHĘĆ DO INNEGO. Bauman przestrzega, że coraz silniej zauważalna w kręgach intelektualistów, artystów i polityków OBOJĘTNOŚĆ NA RÓŻNICĘ i ELIMINACJA z dyskursu publicznego tematu INNOŚCI, sprawiają że nasza kultura traci to, co dla niej najważniejsze: zainteresowanie i wyczulenie na NIECODZIENNOŚĆ. Tolerancja petryfikuje stereotyp, Niecodzienność go obezwładnia.
Niecodzienność to nie tylko hasło VI edycji Festiwalu Dialog - Wrocław. To przede wszystkim perspektywa, przez którą chielibyśmy oglądać naszą rzeczywistość. Spektakle, które znalazły się w programie VI edycji Festiwalu Dialog - Wrocław ukazują niecodzienność, jako sferę wolności, jako źródło indywidualizmu i niezależności. Wydaje nam się, że prezentacja takiej postawy artystycznej może być szczególnie istotna we współczesnej Polsce, w której obserwujemy coraz wyraźniejszą polaryzację debaty publicznej.
O trudach balansowania na granicy między zwyczajnością a niecodziennością opowiadają zaproszeni na Dialog - Wrocław reżyserzy. Są wśród nich zarówno artyści, którzy poprzez swoją twórczość od lat wpływają na estetykę współczesnego teatru (Romeo Castellucci, Ivo van Hove, Alain Platel, Krystian Lupa) jak i ci, którzy swój język artystyczny dopiero kształtują a ich przedstawienia rodzą się z niezgody na kształt debaty publicznej (Klemm, Marco Layera, Gianina Carbunariu, Oliver Frljić, Piotr Sieklucki); w trakcie Festiwalu spotkamy się zarówno z reżyserami, którzy bawiąc się teatralnymi konwencjami szukają formy dla indywidualnego dialogu ze współczesnością (Krystyna Meissner, Janusz Opryński, Cezary Tomaszewski, Zoltán Balázs, Paola Giannini), jak i tych, którzy wykraczając poza teatralną konwencję, starają się zniwelować granicę między tym co prywatne a tym co publiczne, między tym co artystyczne a tym co autobiograficzne (Emma Dante, Romeo Castellucci, Alain Platel).
Niecodzienność to wielowątkowość i wielokierunkowość; niecodzienność to także niepewność, zagadkowość, wyczekiwanie; niecodzienność zwraca uwagę na cechującą współczesność płynność obowiązujących w niej zasad; niecodzienność to obietnica nagrody za wytrwałą obronę indywidualnej wolności i niezależności; niecodzienność to bunt przeciwko obowiązkowi podporządkowywania sie społecznym normom. Niecodzienność to podróż przez codzienność widzianą z nowej, innej perspektywy. Perspektywą, która na tegorocznej edycji Festiwalu Dialog - Wrocław porządkować będzie nasze rozumienie niecodzienności stanie się osiem głównych tematów Festiwalu, opowiedzianych przez 15 zaproszonych na Festiwal przedstawień.