Dla widzów w każdym wieku

Maskarada – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy

Plenerowym widowiskiem „Historia o dziewięciu miesiącach" z Divadlo Piki z miasta Pezinok na Słowacji w niedzielne wczesne popołudnie w przestrzeni Ogrodów Bernardyńskich rozpocznie się w Rzeszowie Maskarada – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy.

Późnym wieczorem na starówce Teatr Biuro Podróży z Poznania, znane z legendarnego spektaklu „Carmen Funebre", pokazującego okrucieństwa wojny i przemocy w nawiązaniu do wydarzeń w Jugosławii, w podobnym nurcie pokaże nowe, już głośne swoje przedstawienie „Cisza o Troi". Z wykorzystaniem symbolicznej, ekspansywnej scenografii, ognia, szczudeł i przejmującej muzyki. O ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i pozostały im tylko marzenia o ucieczce. Spektakl ma szansę zabrzmieć szczególnie przejmująco w kontekście krwawych rozrachunków na Bliskim Wschodzie, których rezultatem są masowe ucieczki ludności w bezpieczniejsze miejsca. A także w kontekście atmosfery dyskusji na ten temat w Polsce.

W poniedziałek w swojej siedzibie organizator i gospodarz Maskarady Teatr Maska wystąpi premierowo ze spektaklem „Tylko jeden dzień", zrealizowanym przez swego szefa artystycznego Jacka Popławskiego na podstawie sztuki Martina Baltscheita. Przedstawienie ma szansę zwrócić na siebie uwagę na festiwalu swoją lapidarnością i czytelnością przekazu o sprawach zasadniczych, jak sens i wartości życia. Tym, że na świecie jest wiele zdarzeń i zjawisk małych i wielkich, ważnych i mniej ważnych, które czasem trudno w życiu sensownie poukładać. Bo co można zaprogramować w krótkim życiu jętki jednodniówki? Okazuje się, że można wiele by było szczęśliwe, pełne przygód, wrażeń, emocji i wzruszeń. Malutka jętka odkrywa sekret szczęścia - nie jest ważne jak długie życie mamy przed sobą, ale czy dobrze wykorzystamy dany na czas.

Maskarada potrwa 6 dni. Plenerowo i na scenach Teatru Maska pojawi się18 przedstawień, spośród których 11 uczestniczy w konkursie. W przeglądzie festiwalowym biorą udział teatry z Rosji i Słowacji: Karlsson Haus z Sankt Petersburga i Divadlo Piki z Pezinok. Swój spektakl pokaże Japończyk Nori Sawa, który mieszka i tworzy w Czechach. Z polskich teatrów pojawią się Grupa Coincidentia, Banialuka i Baj. Szczególne miejsce na festiwalowej liście zajmują spektakle w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza, zmarłego przed rokiem wybitnego reżysera i scenografa: „Gęś, śmierć i tulipan", „Wielkie pytanie" i „Całe królestwo króla". Pozostałe propozycje festiwalowe często także wpisują się w klimat teatru tego artysty - jego spokojnej narracji, dającej czas na przyjrzenie się kreowanemu na scenie światu, pytającego o kondycję współczesnego człowieka, próbującego ukazać to, co nieuchwytne, co pozostaje poza słowami.

W Rzeszowie będzie można przyjrzeć się bliżej różnym formom, zapoznać z tematami i specyfiką nastrojów teatru ożywionej formy. Na taki ogląd złożą się między innymi spektakle „Pomnik" z Wrocławskiego Teatru Lalek, opowieść o postrzeganiu świata, który wraz z końcem poprzedniego systemu wcale się nie zdezaktualizowało, niekonwencjonalna inscenizacja „Króla Maciusia Pierwszego" z Teatru Banialuka z Bielska Białej zbudowana za pomocą obrazów opowiadająca o samotności dziecka wobec zadań, które są ponad jego siły, serial w odcinkach zrealizowany w konwencji fotoplastykonu „Sekrety Szekspira" z Teatru Sztuk z Jaworzyny.

Na obu scenach Teatru Maska i w plenerze prezentowane będą przedstawienia dla dzieci (w tym dla liczących zaledwie rok!) i młodzieży. Widzowie mają okazję zobaczyć przedstawienia teatru formy zdobywające nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach, spektakle doceniane przez krytyków i publiczność, o których jest już głośno, a także takie, które premierę miały w tym sezonie teatralnym i dopiero zaczynają swoją przygodę. Ciekawym punktem programu będą spotkania z twórcami, warsztaty, wystawy, czytania dramatu i panel poświęcony twórczości Jarnuszkiewicza. Znaczenie Maskarady docenił minister kultury i dziedzictwa narodowego, który przyznał na jej organizację dofinansowanie w ramach programu „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży".

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
13 maja 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia