Dla wszystkich, którzy się urodzili

„Cząstki kobiety" - reż. Kornél Mundruczó - TR Warszawa – 05.01.2023 r.

Od premiery spektaklu minęło już pięć lat. W tym czasie zdążył on odnieść międzynarodowy sukces, przynosząc tym samym sławę polskiemu TR i jego zespołowi. Wielokrotnie nagradzany, na jego podstawie powstała w 2020 roku ciesząca się ogromną popularnością adaptacja filmowa z Vanessą Kirby w roli głównej. Dzieło reżysera Kornéla Mundruczó oraz autorki scenariusza Katy Weber, oparte jest na ich własnych doświadczeniach z utratą dziecka oraz na procesie węgierskiej położnej Ágnes Geréb.

 

Historia Mai, głównej bohaterki spektaklu, porusza do głębi. Od pierwszych minut przedstawienia wchodzimy z nią w bardzo intymną relację obserwując jej traumatyczny poród, by po chwili doznać największego cierpienia jakie spotkało ją w życiu. Śmierć dziecka to temat, którego wygodnie jest nie podejmować. Jednak twórcy scenariusza podchodzą do tego cierpienia z ogromną autentycznością, tworząc przy tym bardzo silny przekaz emocjonalny.

Spektakl podejmuje ponadto ponadczasową kwestię skomplikowanych relacji rodzinnych. Nieumiejętność zrozumienia się wzajemnie, poczucie braku odpowiedniego zaangażowania, skrywane pretensje i niedopowiedzenia nieodzownie prowadzą do konfliktu i rozczarowania spotkaniem z najbliższymi.

Autorka scenografii oraz kostiumów Monika Pormale precyzyjnie zaprojektowała wnętrza należące do bohaterek spektaklu. Nowoczesne mieszkanie na Marszałkowskiej Mai i Larsa oglądamy poprzez projekcję multimedialną wyświetlaną na ekranach, za którymi dzieje się akcja. Za aktorami podąża kamera. W tradycyjny sposób widzimy dopiero parter domu matki głównej bohaterki, amatorki home stagingu. O przestarzałym umeblowaniu, przepełniony figurkami wypchanych zwierząt, przypomina autentyczne lokum starszej osoby, w którym każdy z nas już wcześniej kiedyś był. Przedstawienie momentami zaskakuje również efektami specjalnymi.

Fenomenalna gra aktorska fascynuje naturalnością i swobodą. Największą zaletą sztuki jest jej szczerość, przejawem której jest podjęcie tematów bardzo skomplikowanych, jednak konsekwentnie utrzymanych w komediowym tonie. W przewrotny sposób twórcy przypominają nam o tym, że nie da się wartościować problemów obiektywnie. Wszyscy bohaterowie cierpią na swój własny sposób, desperacko poszukując w tym zrozumienia i bliskości.

Na stronie teatru widnieje zachęcający napis, iż jest to „spektakl dla wszystkich, którzy się urodzili". Myślę, że jest to trafne stwierdzenie, ponieważ fabuła szczerze opowiada o nieuniknionych upadkach życiowych, nadając im szersze znaczenie w kontekście ludzkiej egzystencji.

Przedstawienie nie wręcza przepisu na to jak się po takim upadku otrząsnąć, ale daje widzowi ciepłe poczucie nadziei, że może być on początkiem nowej drogi.

Zuzanna Dzikowska
Dziennik Teatralny Warszawa
12 stycznia 2023
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia