Dlaczego słoniątko pyta "dlaczego"?

"Nieznośne słoniątko" - Teatr im. Andersena w Lublinie

"Dlaczego żyrafa ma dłuższą szyję od słonia?", "Co krokodyl jada na obiad?", "Dlaczego deszcz leci z góry?", "Dlaczego słoń ma tak długi nos?". Czy Ciebie albo Twoje dziecko nurtują takie pytania? Niestety, my nie znamy odpowiedzi. Odsyłamy po nie do Teatru Andersena, gdzie w sobotę odbędzie się premiera "Nieznośnego słoniątka" w reżyserii Jacka Malinowskiego.

"Nieznośne słoniątko", to bajka autorstwa Barbary Kościuszko, luźno oparta na motywach ze słynnej książki "Takie sobie bajeczki" Anglika Rudyarda Kiplinga. Książka literata noblisty zawierała kilka opowiastek, z których każda odpowiadała na inne pytanie, m.in. "Jak nosorożec nabawił się swej skóry", "Jak powstał garb wielbłąda", no i to fundamentalne dla naszej bajki - o pochodzeniu długiej słoniowej trąby. 

- To opowieść o dziecku w najtrudniejszym wieku, wieku trudnych pytań - mówi reżyser Jacek Malinowski. - Jest to też bajka na czasie, bo opowiada o problemach pedagogicznych, o których często się teraz dyskutuje, mianowicie, czy dawanie klapsów jest metodą wychowawczą, czy nie? 

Andersenowskie słoniątko nie różni się więc niczym od tego z historii Kiplinga. W wydanym po raz pierwszy w 1902 r. zbiorze opowiadań też pakowało się notorycznie w tarapaty. 

A wszystko przez ciekawość. 

- W każdej grupie szkolnej lub jakiejkolwiek innej znajdzie się ktoś, kto nie będzie bał się pytać - tłumaczy reżyser związany na co dzień z rzeszowskim Teatrem "Maska". - Takim kimś jest nasz bohater. Jego świat, tak jak u Rudyarda Kiplinga, jest światem zwierząt. W ten sposób łatwiej pokazać młodemu widzowi pewne, niekiedy brutalne zachowania. 

Urszula Pietrzak, która gra główną rolę mówi, że słoniątko nieźle zachodzi wszystkim za skórę, zwłaszcza na początku. - Ale to wcale nie z jego winy! Ono po prostu nie godzi się na kompromisy i wciąż zadaje pytanie "dlaczego?" - zapewnia. 

Na pytanie, czy słoniątko jest choć trochę podobne do jej innej roli - Pszczółki Mai, Pietrzak odpowiada, że bohater z trąbą jest od małego owada... mądrzejszy! 

- Słoniątko to raczej typ filozofa, który nie przestaje pytać, dopóki nie dostanie zadowalającej odpowiedzi - uważa aktorka. 

Autorem muzyki do spektaklu jest Antanas Jasenka, scenografią (która podobno zawiera ukryty przekaz!) zajęła się Giedre Brazyte. 

"Nieznośne słoniątko", premiera w sobotę, godz. 17.00. W niedzielę spektakl o 16.00

Paweł Franczak
Polska Kurier Lubelski
10 marca 2010

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...