Długo wyczekiwany projekt Teatru ZAR

Ormiańska kultura i historia

Mowa o VoicEncounters, czyli spotkaniach w głosie, które odbędą się w najbliższy weekend (10 i 11 listopada) we Wrocławiu. Pragram projektu dotyka kultury Ormian w tak szerokim kontekście. Poza warstwą artystyczną, Teatr ZAR skupia się przede wszystkim na historii ludobójstwa Ormian z 1915 roku, milczeniu Europy, jakie towarzyszy tym wydarzeniom po dzień dzisiejszy oraz przekazu ginącej kultury eksterminowanego narodu.

Teatr ZAR pragnie rozpocząć nowy projekt poświęcony historii Armenii. W ciągu dwóch dni spotkań (10 i 11 listopada), poświęconych deportacji i eksterminacji Ormian z początku XX wieku, organizatorzy chcą podjąć kwestię „milczenia Europy" towarzyszącego pamięci o tych wydarzeniach. Będzie to możliwe i pełne dzięki obecności naukowców z całego świata, zajmujących się historią i kulturą Armenii oraz jej uwarunkowaniami politycznymi. Równie ważna stanie się dla nich refleksja na temat bycia świadkiem oraz „dziedziczenia" świadectwa.

Spotkaniom i rozmowom towarzyszyć będzie niepowtarzalna okazja pracy z Aramem Kerovpyanem – śpiewakiem z Katedry Ormiańskiej w Paryżu, który wraz z Virginią Kerovpyan, prowadzi w ramach najnowszego projektu Teatru ZAR pracę nad śpiewem modalnym. Zespół opowie o swych intuicjach związanych z pracą nad nowym spektaklem „Armine, Sister". Wydarzenie to stanowi wstęp do planowanej na wiosnę 2013 edycji VoicEncounters, której tematyka oscylować będzie wokół dziedzictwa kulturowego Armenii oraz diaspory ormiańskiej.

Monika Łuczkowska
Materiał nadesłany
7 listopada 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...