Do północy z gwiazdami

1.Europejski Festiwal im. Jana Kiepury

W sobotni wieczór w Krynicy Zdroju najważniejsza okazała się pogoda. Ta na szczęście dopisała

Wielki koncert promenadowy ,Tu gdzie śpiewał Jan Kiepura" przyciągnął na Deptak przeszło siedemnaście tysiący kuracjuszy, mieszkańców, a także turystów oraz melomanów, którzy specjalnie na ten festiwalowy wieczór zjechali pod Górę Parkową. Wszystkich przyciągnęła magia gwiazd: śpiewaczek oraz śpiewaków wpisanych na afisz tej wyjątkowej gali opery, operetki i baletu. 

Festiwalowa publiczność ma tak wielkich ulubieńców jak: Grażyna Brodzińska, Iwona Hossa, Aleksander Teliga czy Juliusz Ursyn Niemcewicz. W tym roku do elitarnego grona przebojem wdarł się młodziutki tenor Tomasz Szlenkier z Warszawy, a dyrektor festiwalu Bogusław Kaczyński poszerzył grono sław o wybitne polskie śpiewaczki robiące furorę na scenach operowych świata: Joannę Kozłowską i Małgorzatę Walewską. Już po raz kolejny zaprosił do największej, telewizyjnej gali krynickiego Festiwalu balet, chór i orkiestrę  
Opery Lwowskiej, które również zyskały już uznanie bywalców kiepurowskiego festiwalu. Nie zabrakło także superszołmena z batutą - dyrygenta Jacka Bonieckiego. Dobierając takim wykonawcom przebojowy repertuar i dając bajkową oprawę krynickiego Deptaka oświetlonego tysiącami reflektorów i projektorów zamontowanych przez telewizyjne ekipy, sukces był murowany. 

Brawa nie milkły, a koncert trwał do północy. Widzowie ubierali kurtki lub swetry. Artystki tuż po zejściu z estrady owijały się ciepłymi szalami, ale wbrew temu co pokazywały termometry atmosfera koncertu stawała się z każdym utworom bardziej gorąca, a brawa były coraz bardziej gromkie. 

Wreszcie o północy i muzykę i oklaski zagłuszyły wystrzały fajerwerków, które wielkim pokazem rozświetliły niebo ponad Górą Parkową i Jaworzyną Krynicką.

Stanisław Śmierciak
Gazeta Krakowska
26 sierpnia 2003

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia