Dobry wieczór. Jesteśmy najlepsi
11. Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana KiepuryNajważniejsza w Polsce nagroda muzyczna, najbardziej prestiżowa w świecie muzyki klasycznej – XI Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury trafiła po raz pierwszy w 60-letniej historii do Opery na Zamku w Szczecinie!
Współczesna opera Benjamina Brittena „The Turn of the Screw (Dokręcanie śruby)", której polskiego prawykonania podjął się właśnie nasz teatr, zdobyła w konkursie nagrodę w kategorii „najlepszy spektakl". Nagrody dotyczyły 2016 roku.
Dziś po południu (sobota 24 czerwca 2017 roku) w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła się Gala, podczas której ogłoszono wyniki i podczas której dyr. artystyczny Opery na Zamku Jerzy Wołosiuk odebrał statuetkę za najlepszy spektakl 2016 roku. Jesteśmy niezwykle usatysfakcjonowani, że podołaliśmy, że udało nam się jako pierwszym przetrzeć nowe szlaki w repertuarze sztuki operowej w Polsce i że doceniono nasz trud, odwagę i ambicję w realizacji nowatorskiej produkcji. Ten spektakl to nasza wyjątkowa duma. Bo podjęliśmy ryzyko i okazało się, że było warto.
Przed premierą 20 maja 2016 roku dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel w słowie wstępnym do programu „The Turn of the Screw (Dokręcanie śruby)" napisał: „Oto zmaterializowało się nasze wielkie wyzwanie. Z wielu względów to niezwykle trudna realizacja. Po pierwsze, ogromna odpowiedzialność, bo jako pierwsi w Polsce przygotowaliśmy inscenizację tej Brittenowskiej perełki i już zawsze każda kolejna polska odsłona będzie się odnosiła do naszej produkcji. Po wtóre, to bardzo wymagająca partytura. Skomplikowana, acz genialna. Ale przechodzenie do historii nie może być łatwe. Trzymajcie za nas kciuki!"
Dziękujemy za trzymanie kciuków, obiecujemy, że nie zwolnimy tempa w realizacji kolejnych wyzwań, być może nawet dużo trudniejszych.
Krótko o nagrodzonym spektaklu:
„The Turn of the Screw (Dokręcanie śruby)" B. Brittena, wyreżyserowała Natalia Babińska, a orkiestrę poprowadził Jerzy Wołosiuk. To opera kameralna z udziałem 6 śpiewaków, w tym dwojga dzieci. To pełen napięcia thriller operowy, oparty na noweli Henry'ego Jamesa, będący w światowym kanonie najwybitniejszych dzieł operowych XX wieku. Akcja toczy się w kryjącym ponure tajemnice domu, w wiktoriańskiej Anglii. Kolejne wydarzenia i muzyka niczym śruba wkręcają widzów coraz głębiej w poczucie niepewności i strachu. O Operze na Zamku mówili po tej premierze w całej Polsce, poza granicami kraju w samych superlatywach. Thriller psychologiczny, z pięknym światłem, wizualizacjami, symboliką, kostiumami, zupełnie inny niż powszechnie znane opery. Spektakl uznany został przez krytyków za najważniejsze wydarzenie sezonu 2015/16 w Polsce. "Był to bezapelacyjnie najlepszy spektakl w tym sezonie, nie, w zasadzie od wielu sezonów, który mogliśmy zobaczyć, włączając w to renomowane sceny." (Mitteloge.de ). „Ta opera jest horrorem precyzyjnym niczym proza Stephena Kinga" (Rzeczpospolita). „To naprawdę znakomity spektakl. Pod każdym względem." „Ten kameralny spektakl jest jedną z najlepszych realizacji, jakie widziałam w polskich teatrach w tym sezonie." (Polityka). „Szczecińskie „Dokręcanie śruby" to bardzo dobry spektakl. Piękna, ale jednocześnie tajemnicza i niepokojąca muzyka Brittena pozostaje na długo."
(Więzi).
Oprócz tego artyści związani z Operą na Zamku zostali laureatami w następujących kategoriach:
Najlepszy reżyser – Natalia Babińska („Dokręcanie śruby") - statuetka
Najlepsza scenografia – Martyna Kander (Dokręcanie śruby) - statuetka
Najlepszy tancerz współczesny – Paweł Wdówka („Polowanie na czarownice") -nagroda
Najlepsza tancerka Współczesna – Karolina Cichy-Szromnik (Polowanie na czarownice")- nagroda
Opera na Zamku zdobyła aż 5 nagród! Jesteśmy dumni!