Dolnośląska polecajka

23-25 kwietnia 2021

Chociaż pandemia cały czas nie pozwala nam udać się do naszych ulubionych teatrów, z pomocą przychodzi nowoczesna technologia, która pozwala nam zasiąść w wirtualnych lożach. Poniżej znajdą państwo listę wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. Serdecznie zapraszamy!

Kaligula – reż. Robert Czechowski – Teatr Polski we Wrocławiu

24 kwietnia – g. 19:00
25 kwietnia – g. 17:00
https://live.teatrpolski.wroc.pl/
To nie jest klasyczna interpretacja wybitnego dramatu Alberta Camusa. Na scenie nie pojawia się antyczna cepelia. Przedstawienie Roberta Czechowskiego to pretekst, żeby spojrzeć na świat oczami młodego, współczesnego chłopaka, nadwrażliwca, granego równocześnie przez dwóch aktorów. Cesarz Kaligula znika po śmierci siostry, a zarazem kazirodczej ukochanej Drusilli. Wraca po trzech dniach odmieniony i rozpoczyna absurdalne, pozbawione logiki rządy oparte na terrorze i okrucieństwie, co nie spotyka się z aprobatą patrycjuszy, którzy zawiązują spisek przeciw nieobliczalnemu władcy. Cesarz jest postawiony wobec fundamentalnych pytań: dlaczego ludzie cierpią, czy istnieje Bóg, jaki jest sens życia? Wszystko jest subiektywną narracją młodego chłopaka. W widowiskowej inscenizacji ważna rola przypada tancerzom – niemym odpowiednikom myśli Kaliguli.
(Materiał promocyjny teatru)

Pilnie kupię biografię – reż. Krzysztof Popiołek – Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu

23 kwietnia – g. 19:00
24 kwietnia – g. 18:00 i g. 20:00
https://live.teatr.walbrzych.pl/
Nieistniejące już dzisiaj zakłady, które dawały pracę i kształtowały tożsamość lokalnej społeczności, stają się pretekstem do stworzenia opowieści o ludziach pomijanych we współczesnej narracji historycznej miasta. Teatr pragnie przywrócić pamięć o cichych bohaterkach lokalnej społeczności wałbrzyskiej – pracownicach zakładów porcelany. Jesteśmy naocznymi świadkami, jak po latach walki z negatywnymi efektami koniunktury gospodarczej, tożsamość Wałbrzycha na nowo się konsoliduje. W publicznych narracjach nader często wraca się do „czarnego złota" – węgla, na którego wydobyciu opierała się lwia część gospodarki. W mieście powstał pomnik pamięci górnictwa wałbrzyskiego oraz dokonano rewitalizacji przestrzeni pokopalnianych. Natomiast w miejscu fabryk porcelany kłębią się gruzy, a przecież produkcja porcelany była drugą siłą napędową gospodarki miasta (tzw. „białe złoto Wałbrzycha"). Następuje powolne wymazywanie pamięci o tych przestrzeniach, a co za tym idzie – o ludziach, którzy tam pracowali.
(Materiał promocyjny teatru)

5.0 – reż. Piotr Ratajczak – Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

24 kwietnia – g. 19:00 (I i II odcinek) - https://www.youtube.com/watch?v=6_ssYctGP4o
25 kwietnia – g. 19:00 (III, IV i V odcinek) - https://www.youtube.com/watch?v=DmdD_olb9rQ
Pierwszy legnicki serial teatralny. Pierwszy legnicki spektakl science-fiction.
„5.0" to pięcioczęściowy obraz przyszłości, która dzieje się już dziś. Każdy odcinek jest odrębną opowieścią, razem jednak składają się w całość. Jej bohaterowie stają wobec znajomych nam dylematów. Coraz częściej – i nie od dziś – słyszymy przecież o ekspansji ludzkiego gatunku na Marsa (media doniosły ostatnio, że trwa rekrutacja astronautów), o obawach związanych z potencjalnym wymknięciem się sztucznej inteligencji spod ludzkiej kontroli, o niewiadomych skutkach manipulacji przy kodzie genetycznym, o powszechnym zamęcie emocjonalnym, duchowym i intelektualnym związanym z wielkim przyspieszeniem, jakie sami sobie zafundowaliśmy. Serial Magdy Drab, nie bez humoru przyglądając się tym problemom, próbuje skłonić nas do przemyślenia naszych działań i – miejmy nadzieję – znalezienia alternatywy.
(Materiał promocyjny teatru)

Jan Gruca
Dziennik Teatralny Dolny Śląsk
23 kwietnia 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia