Domino miłości ruszyło!
34. Malta Festival 2024 - Poznań: 07.09 - 15.09.2024 - wzmacnia kobietyW sobotę 7.09.2024 w Parku Fryderyka Chopina wraz ze stuknięciem pierwszej z tysięcy kostek domina instalacji Dominoes (pomysł i reżyseria: Station House Opera) ruszył 34. Malta Festival w Poznaniu. Dominika Kulczyk, mecenaska festiwalu, która, wraz z córką, wprawiła w ruch rzeźbę z bloków wiatrowych, otworzyła go hasłem przewodnim: „Za Miłość!".
W sobotę 7.09.2024 w Parku Fryderyka Chopina wraz ze stuknięciem pierwszej z tysięcy kostek domina instalacji Dominoes (pomysł i reżyseria: Station House Opera) ruszył 34. Malta Festival w Poznaniu. Dominika Kulczyk, mecenaska festiwalu, która, wraz z córką, wprawiła w ruch rzeźbę z bloków wiatrowych, otworzyła go hasłem przewodnim: „Za Miłość!".
Zanim jednak uczestnicy i sympatycy Malty wyruszyli śledzić niezwykłą, ruchomą rzeźbę przebiegającą przez kilka poznańskich ulic, mieli okazję wysłuchać we wzruszających i ważnych wypowiedziach zarówno aktualnej opiekunki festiwalu, czyli Dominiki Kulczyk, jak i zaproszonych gościń – Jahy Dukureh (gambijskiej działaczki na rzecz praw kobiet, założycielki organizacji Safe Hands for Girls) i Marty Cienkowskiej (wiceministry kultury i dziedzictwa narodowego) oraz gościa – Jędrzeja Solarskiego (zastępca prezydenta Poznania).
Śledząc przebieg przewracających się kostek domina, uczestnicy otwarcia dotarli do Parku Stare Koryto Warty. Po drodze do podążających śladem tej niezwykłej konstrukcji dołączyła Little Amal (The Walk Productions, Handspring Puppet Company), która przedstawia dziewczynkę-uchodźczynię z Syrii. W jej towarzystwie grupa ta dołączyła do korowodu Wiedź-MY (pod przewodnictwem Ewy Wycichowskiej). Przy akompaniamencie Rebel Babel Ensamble udali się na wzgórze, na którym odsłonięto rzeźbę Wiedźmy (autorka: Alicja Biała, kuratorka: Ewa Łowżył). Upamiętniono w ten sposób kobietę skazaną za rzekome praktykowanie czarów. Zaraz po uroczystościach w Centrum Festwalowym odbył się panel „Wiedźmy na świecie", w którym wzięli udział Jaha Dukureh, Amanda Edmiston i Michael Ostling. O tej samej godzinie w Strefie Zielonej Energii w Parku Starego Browaru można było obejrzeć „Spektakl improwizowany" Resortu Komedii.
Celebracja otwarcia na tym jednak się nie kończyła. Już o godzinie 20:00 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki wystawiono operę „Ja, Şeküre" (autor: Aleksander Nowak na podstawie wątków powieści „Nazywam się Czerwień" Orhana Pamuka) – piękną i przejmującą (nie tylko muzycznie, ale także wizualnie) miłosną historię, która przenika odbiorcę czystością głosów i drżeniem muzyki. Stanowiła ona ucztę zarówno dla miłośników opery, jak i entuzjastów prozy noblisty. Wydarzenie poprzedzone było wręczeniem Dominice Kulczyk i Michałowi Merczyńskiemu (inicjatorowi i wieloletniemu dyrektorowi Malta Festival) przez Zarząd Główny Związku Artystów Scen Polskich najwyższej Nagrody Związku Artystów Scen Polskich GUSTAW.
Również o godzinie 20:00 w ramach festiwalu można było wybrać się do klubu Tama, gdzie wystąpił utalentowany amerykański wokalista - Jalen Ngonda. W tym samym czasie w Parku Stare Koryto Warty była możliwość podziwiania występu Chóru Czarownic pod przewodnictwem Ewy Łowżył. W Klubie Festiwalowym na Placu Wolności od godziny 19:00 grał kurator programu DJ-skiego Poté, natomiast od 22:00 miejsce zostało przejęte przez Silent Disco z udziałem tria NOS, czyli Agnieszki Szydłowskiej, Agnieszki Obszańskiej oraz Michała Nogasia. O tej samej godzinie w Polskim Teatrze Tańca został wystawiony spektakl „Mój Pierwszy Rave" Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana. Ponadto w godzinach 10:00-19:00 można było obejrzeć znajdujące się także na Placu Wolności luminarium „Timisien" autorstwa Architets of Air.
Pierwszy dzień obfitował zatem w wiele atrakcji, a to dopiero początek trwającego do przyszłej niedzieli 34. Malta Festival.