Doskonała powtórka przed maturą! I nie tylko

„Ferdydurke" - reż. Maciej Wojtyszko - Teatr Telewizji Polskiej

12 kwietnia o godz. 18.00 w ramach cyklu „Wielcy Mistrzowie Sceny na ekranie Teatru Powszechnego w Radomiu zaprezentujemy rejestrację spektaklu „Ferdydurke" ze „Złotej Setki" Teatru Telewizji.

Inscenizacja jednej z najgłośniejszych powieści Witolda Gombrowicza. Główny bohater Józio cofa się do szkoły, którą rządzi zasadniczy dyrektor Piórkowski. Józio staje się częścią klasy z tak barwnymi postaciami jak Syfon, Miętus, Kopyrda... Razem walczą z „upupianiem", z przyprawianiem „gęb", ośmieszając kanon szkolnych zachowań. Kulminacją wydarzeń jest genialny pojedynek na miny.

Józio w swojej podróży trafi jeszcze do domu postępowych i nowoczesnych państwa Młodziaków, a potem wraz z towarzyszem Miętusem do rodziny ciotki Hurleckiej. Czy tam chłopcy odnajdą szczęście i miłość?

Wybitna obsada, doskonała gra aktorska, mistrzowska reżyseria gwarantują mile spędzony wieczór.

__

Powieść ta ukazała się w 1937 roku i uznawana jest przez wielu za najważniejsze dzieło Witolda Gombrowicza. Opowiada historię Józia, trzydziestolatka, który cofnięty zostaje do czasów szkolnych i siłą wepchnięty z powrotem w rolę ucznia. Walczy z upupieniem, czyli próbą udziecinnienia młodzieży. Obserwuje absurdalne sytuacje i komentuje je, cały czas mierzy się także z narzuconymi przez społeczeństwo rolami (tzw. „gębami").

Twórczość autora "Ferdydurke" przesycona jest groteską. I tę groteskę dostrzec można również bardzo wyraźnie w spektaklu w reżyserii Macieja Wojtyszki. Józio (w tej roli Jan Peszek) kilkukrotnie zostaje obserwatorem wydarzeń, w których dochodzi do rękoczynów, choć takie ich zakończenie wydaje się całkowicie absurdalne – przykładem jest walka na miny. Tradycja walczy tu z nowoczesnością. Młodzież jest podzielona, a wyrazem tego są dwaj bohaterowie – Miętus (Jerzy Radziwiłłowicz), zachowujący się w sposób ordynarny i grubiański, walczący z chłopięctwem i upupieniem, oraz Syfon (Jan Frycz), sam siebie nazywający nieuświadomionym, zgadzający się na owo upupienie i stojący na straży cnoty i niewinności „chłopiąt".

W spektaklu bardzo wyraźnie dostrzec można to, co próbował przekazać sam pisarz w swej powieści – konformistyczne działania społeczne, narzucające ludziom role, wymuszające na nich porzucenie indywidualności na rzecz podporządkowania się normom i kształtujące nie tylko ich poglądy, ale również wartości. Wymagania społeczeństwa zmuszają człowieka do przyjęcia nowoczesności, dostosowania się do niej. Przykładem jest tutaj przede wszystkim Młodziakowa (Izabela Olszewska), która za wszelką cenę próbuje stać się nowoczesna: namawia nawet swoją córkę, Zutę (Katarzyna Walter), do zachowań, które uznawane są za wyzwolone, niekonwencjonalne oraz postępowe.

Występują m.in.: Jan Peszek, Jerzy Bińczycki, Jerzy Radziwiłowicz, Jan Frycz, Anna Polony.

 

To także doskonała okazja dla tegorocznych maturzystów, i nie tylko, do utrwalenia wiedzy i przypomnienia sobie powieści.

Pokaz poprzedzi rozmowa online z reżyserem Maciejem Wojtyszką, którą poprowadzi Jacek Wakar - krytyk teatralny, dziennikarz, juror Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego.

Zapraszamy do wspólnego oglądania! 12 kwietnia godz. 18.00, Scena Kameralna.

Wstęp 5 zł. Bilety: tel: 48 386 52 67, SMS: 604 56 64 06, mail: bilety@teatr.radom.pl, www.teatr.radom.pl

 

Anna Pietruszka
Teatr Powszechny w Radomiu
30 marca 2022

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia