Dostojewski w Lublinie

"Bracia Karamazow" - reż: Janusz Opryński - Teatr Provisorium

Już 16.01.2012 Teatr Provisorium w Lublinie zaprasza na "Braci Karamazow" w reż. Janusza Opryńskiego

  „Bracia Karamazow” to najsłynniejsza powieść Dostojewskiego, próbująca opisać debatę XIX-wiecznej rosyjskiej inteligencji. Jest fenomenem, że pytania XIX-wiecznych Rosjan stały się pytaniami kolejnych pokoleń inteligencji w świecie. Młodzi ludzie z ochotą sięgali do tego tekstu, rozpoznając się w postaciach Iwana, Dymitra, Aloszy. Kobiety odnajdowały siebie w jakże niezwykłych postaciach Katii i Gruszy. Wracamy do tekstu dzisiaj, w XXI wieku, świadomi trudu jaki nas czeka, aby ten typ pytań, najsłynniejsze dialogi metafizyczne, pomieścić we współczesności, zderzyć ową rzeczywistość Dostojewskiego z twardą rzeczywistością dnia dzisiejszego. Chcemy niejako przebudzić Braci Karamazow, czyli jurodiwych, świętych, szaleńców, świętych idiotów, aby zmusili nas do odkrycia naszej duchowości.
    Przez ostatni rok odbyliśmy publiczne próby czytane z Dostojewskim - cykl wykładów prowadzonych przez Profesora Cezarego Wodzińskiego, które uświetnialiśmy czytaniem fragmentów z powieści przez wybitnych polskich aktorów. Fragmenty z Dostojewskiego były specjalnie przetłumaczone przez Profesora. Nasza interpretacja głównych motywów „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego jest naznaczona jego rozumieniem Rosji. Jego dwa dzieła „Święty Idiota” oraz „Trans, Dostojewski, Rosja czyli o filozofowaniu siekierą” stały się naszymi głównymi lekturami przy pracy. Do projektu zaprosiliśmy wybitnych artystów, mających niezwykłe doświadczenie w kontakcie z klasycznymi tekstami literackimi.
Janusz Opryński

    "Nie znaczy to, że brakuje w nim (roku 2011) dobrych przedstawień. Te są, w ostatnim roku naliczyłem ich całkiem sporo. (...) Są „Bracia Karamazow" Ja­nusza Opryńskiego z lubelskiego Provisorium, pierwsza od czasu wi­dowiska Krystiana Lupy sprzed lat 20 tak gorąca interpretacja arcydzie­ła Dostojewskiego z wielkimi rolami Adama Woronowicza, Łukasza Lewandowskiego czy Karoliny Dafne Porcari. Wywiedziona z myśli Ce­zarego Wodzińskiego inscenizacja to pierwszy z dowodów, że naj­istotniejsze rzeczy dzieją się dziś na przecięciu - teatru instytucjo­nalnego i alternatywy na przykład."
Jacek Wakar, Przekrój

 „Nie ma chwil znużenia obrazami, zmęczenia dialogami. Dylematy i pragnienia bohaterów, ekscytujące napięcia i zakazane spekulacje są tu wyrażone jasno i czysto. Samo mówienie równa się rozumieniu”.
"Przeklęta symetria", Łukasz Drewniak, Dziennik Gazeta Prawna nr 117 - dodatek Kultura, 17-06-2011

„Lubelscy "Bracia Karamazow" zachęcają do dyskusji, ale przede wszystkim przywracają wiarę w sens tworzenia teatru.”
"Fascynujący trans z Dostojewskim", Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita online, 24-06-2011

„(…) Wielki teatr, lepszego w tym sezonie nie mieliśmy.”
"Ofiarowanie", Jacek Wakar, Przekrój nr 25, 20-06-2011

Kiedy: 16.01.2012, godz. 16.00 i 20.00
Gdzie: Sala Widowiskowa w Warsztatach Kultury, ul. Popiełuszki 5
Bilety: 30 / 40 zł - do kupienia w kasie Centrum Kultury oraz w miejscu wydarzenia na godzinę przed rozpoczęciem
Rezerwacja biletów: tel.: 081 53 603 21

(-)
Materiały Teatru
11 stycznia 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia