Dotknięcie bolesnych kart historii

"Moja Bośnia" - reż. Jacek Głomb - Teatr Stary im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu

Rozpoczęły się próby debiutanckiego spektaklu Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba, którego producentem jest wrocławska Fundacja Teatr Nie-Taki przy współpracy legnickiego Teatru Modrzejewskiej. Premierowe spektakle 12 i 13 września na scenie Teatru Starego w Bolesławcu.

- W konwencji ludowej ballady chcemy opowiedzieć historię polskich emigrantów do krajów byłej Jugosławii, którzy po latach bałkańskiej tułaczki, wraz ze swoimi jugosłowiańskimi rodzinami, osiedlili się w okolicy Bolesławca. Punktem wyjścia są pojedyncze losy bohaterów, wzruszające i czasami zabawne, które zebraliśmy w wielogodzinnych rozmowach, odnaleźliśmy w starych dokumentach, pamiętnikach, nagraniach i książkach. W fabułę wpleciemy znane widzom miejsca, anegdoty i historie zapisane w prasie i miejskich rocznikach - mówi autorka sztuki Katarzyna Knychalska.

Tło opowieści stanowić będą wielopokoleniowe bałkańskie waśnie, zakończone bodaj najokrutniejszą wojną końca ubiegłego wieku. Narastające po II wojnie światowej nacjonalizmy z wielkiej międzynarodowej areny spektakl przeniesie na polskie wioskowe podwórka zamieszkałe przez reemigrantów, ich rodziny i sąsiadów. Miejsce realizacji jest nieprzypadkowe, sceniczna ballada odwoła się bowiem do historii, kultury i zwyczajów jugosłowiańskich, które w rejonie Bolesławca wciąż są żywe i pielęgnowane.

- Najtrudniejszym wyzwaniem będzie dotknięcie bolesnych kart historii narodów bałkańskich, które dla wielu wciąż stanowią tabu. W Polsce pamięć o wojnie z lat 90. minionego stulecia, tak nagłośnionej przez media, umarła pod natłokiem wieści o międzynarodowych konfliktach i wojnach domowych następnych lat. Chcemy przypomnieć polskim widzom, że wojny to nie tylko wydarzenia medialne, a narody nimi dotknięte przez wiele pokoleń muszą radzić sobie z powstałą w ich wyniku traumą - dodaje reżyser Jacek Głomb.

"Moja Bośnia" będzie dramaturgicznym debiutem Katarzyny Knychalskiej, teatrologa, prezeski Fundacji Teatr Nie-Taki we Wrocławiu, redaktor naczelnej teatralnego kwartalnika Nietak!T i portalu teatralny.pl oraz konsultanta programowego legnickiego Teatru Modrzejewskiej.

Dla realizacji przedstawienia skomponowany został zespół aktorski w składzie: Alina Czyżewska, Magda Drab, Helena Ganjalyan, Marta Karmowska, Jakub Kotyński, Hubert Kułacz, Adam Pietrzak, Albert Pyśk, Bartosz Turzyński oraz Grzegorz Wojdon. Muzykę, która wykonywana będzie na żywo, komponuje Jacek Hałas, zaś scenografia i kostiumy będą dziełem Małgorzaty Bulandy.

Po dwóch premierowych przedstawieniach, które odbędą się 12 i 13 września br. na scenie Teatru Starego w Bolesławcu, gdzie grany będzie spektakl, wyruszy on także po okolicznych wsiach, by dotrzeć bezpośrednio do środowisk bałkańskich reemigrantów. Produkcję i eksploatację spektaklu w 2014 r. sfinansują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundacja "Polska Miedź" oraz Starostwo Powiatowe w Bolesławcu.

Bolesławiecka premiera spektaklu "Moja Bośnia" będzie wyjazdowym prologiem trzydniowej (12-14 września br.) legnickiej prezentacji spektakli wyreżyserowanych w ostatnich kilkunastu miesiącach poza macierzystą sceną przez Jacka Głomba w ramach jubileuszowego wydarzenia "20 sezonów Jacka Głomba w Legnicy", które - dzięki dotacji ministra kultury - przygotowuje Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej. W programie m.in.: "Marsz Polonia" wg Jerzego Pilcha (Teatr Powszechny w Łodzi), "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata" Roberta Urbańskiego (Teatr Nowy w Łodzi) oraz "Wesołe Kumoszki z Windsoru" Szekspira (Teatr Osterwy w Gorzowie Wlkp.).

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
25 czerwca 2014
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...