Dotknij teatru

2. Dotknij Teatru

W sobotę 12 marca cyklem "Teatr mody 2" rozpoczną się wydarzenia zapowiadające świętowany 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru

W ramach łódzkich obchodów odbywających się pod nazwą "Dotknij teatru" już po raz drugi, zaplanowano 86 wydarzeń z teatrem w roli głównej. Odbywać się będą one w przestrzeni miejskiej, ale nie tylko, bowiem w projekt zaangażowała się większość najważniejszych łódzkich instytucji kultury. Zyskał on również uznanie Ministerstwa Kultury i Narodowego Centrum Kultury (dofinansowanie kolejno 209 tys. zł i 50 tys. zł). Kwotą 230 tys. zł dofinansował imprezę Urząd Miasta Łodzi.

- To inicjatywa unikatowa w skali całego kraju - mówi z przekonaniem Anna Ciszowska z Teatru Nowego w Łodzi, reżyser, animator kultury, główna inicjatorka projektu "Dotknij teatru". - Nigdzie nie ma takiej wspólnoty środowiskowej, która podjęłaby się organizacji jednego przedsięwzięcia. Są z nami 23 instytucje miejskie, stowarzyszenia i fundacje i artyści niezależni. Nigdzie w Polsce nie obchodzi się Międzynarodowego Dnia Teatru na taką skalę.

- Słusznie mówi się tu o pospolitym ruszeniu, gdyż oto w wielu ludziach związanych z teatrem obudziła się potrzeba ukazania społeczności lokalnej, że teatr jest nie tylko sztuką doniosłą i ważną, a też, iż jest on siłą łódzkiej kultury - dodaje Marian Glinkowski, reżyser teatralny, przez wiele lat dyrektor artystyczny Łódzkich Spotkań Teatralnych, animator i pomysłodawca Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich.

- Naszą ideą jest prezentować tak zróżnicowane fakty artystyczne i edukacyjne jak pokazy mistrzowskie Leszka Mądzika, Piotra Cieplaka i Leszka Bzdyla, a obok spektakle przygotowane przez seniorów i dzieci, czy w ramach terapii przez teatr. Rok temu projekt "Dotknij teatru" trwał miesiąc, ale było ich znacznie mniej - konkluduje Anna Ciszowska.

Międzynarodowy Dzień Teatru rozpocznie o godz. 10 w Pasażu Schillera ekspozycja Teatru Muzycznego "Fotoplastikon teatralny". O godz. 12 uroczystości uświetni koncert grupy Kalogagathos "Odpływająca Łódź". Na Księżym Młynie na godz. 14 zaplanowano akcję "Wschody i zachody", a Warsztaty Opowiadania Historii - na godz. 15.30 w Fabryce Sztuki. O godz. 18 w Klubie Wytwórnia "Magnolia" Teatru Dada von Bzdulov rozpocznie cykl wieczornych spektakli. Godzinę później w "Jaraczu" na hasło "Dotknij teatru" będzie można obejrzeć "Brzydala" [na zdjęciu], a w Teatrze Małym - "Ja, Edith Piaf" . Również o godz. 19 rozpocznie się "Offelia" Teatru Ognia i Papieru, w "Nowym" - "Złodziej", w AOIA "Na końcu tęczy", w Teatrze Logos "Podróż do zielonych cieni". Cykl zamknie w Wytwórni "Ophelia" Teatru Dada von Bzdulov oraz koncert Kosmicznych Chłopców w Fabryce Sztuki. Na Rynku Starego Miasta Teatr Biuro Podróży pokaże o godz. 20.30 "Carmen" w reż. P. Szkotaka, a Teatr Nowy przypomni o godz. 22 spektakl "Na krańcach świata" w reż. Marcina Brzozowskiego.

Wśród innych wydarzeń znajdziemy wykłądy na temat teatralnej mody i kostiumów teatralnych, warsztaty plastyczne Leszka Mądzika, warsztaty improwizacyjne, ekranizacje sztuki Szekspira, spektakle Teatru Chorea, happening Akademii Ruchu, spektakl "A3" Teatru Pracownia Fizyczna, Dni teatru skandynawskiego, akcję teatralną "Herbert na Lipowej", projekcje filmów "Kino Tańca". Imprezy będą trwać do 31 marca.

Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łodzki
10 marca 2011

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia