Dramat w procesie rozwoju

30. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

Po raz kolejny Festiwalowi Szkół Teatralnych towarzyszyć będą Warsztaty Dramat w Procesie Rozwoju współorganizowane przez Agencję Dramatu i Teatru (ADiT). Ideą warsztatów jest koncentracja na samym procesie twórczej i partnerskiej pracy nad tekstem.

Nowe sztuki polskich autorów, zamknięte i dojrzałe formy literackie będą za zgodą i przy udziale twórców poddawane „obróbce” dramaturgiczno – literackiej aby nadać im optymalny kształt w oparciu o konkretne doświadczenie pracy zespołowej. Zespoły artystyczne (autor + reżyser + aktorzy) po kilku dniach prób prezentują publiczności rezultaty zamkniętej, studyjnej pracy w postaci próby czytanej jako etapu w procesie twórczym. Celem warsztatów jest włączenie autora, na zasadach partnerskich, w proces realizacji spektaklu lub filmu (obecność autora na pierwszych próbach), rozwijanie w młodych twórcach teatralnych i filmowych postaw szacunku dla praw autorskich w podejściu do tekstu współczesnego, przyzwyczajenie do komunikacji z autorem na temat zmian w tekście, uczenie się wzajemnego zaufania, które w czasach wszechogarniającej konkurencji ma znaczenie priorytetowe.

W czasie tegorocznych warsztatów studenci reżyserii: Łukasz Fijał (PWST Kraków), Barbara Wiśniewska (AT Warszawa), Klaudiusz Chrostowski (PWSFTviT Łódź) i Małgorzata Suwała (UŚ Katowice) wraz ze studentami Wydziału Aktorskiego PWSFTviT zaproponują odczytanie następujących dramatów: „Powrót Mirona” Marty Jagniewskiej, „Pan Ból” Anny Mireckiej, „Scheiss Polaken” Jarosława Jakubowskiego oraz „Ustawienia rodzinne” Stefana Szulca.

Pokazy warsztatowe dla publiczności odbędą się 24 kwietnia 2012 roku o godz. 10:00 w Teatrze Studyjnym PWSFTviT w Łodzi (ul. Kopernika 8). Wstęp wolny.

(-)
Materiały Organizatora
25 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia