Dramaturgia na scenie

5. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży Kon-Teksty

Sztuki świeżej daty i reinterpretacja klasyki to temat przewodni rozpoczynającego się dziś Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży Kon-Teksty

W Polsce od kilku sezonów panuje słuszna moda na poszukiwania nowej dramaturgii. Teatry wręcz prześcigają się w organizowaniu konkursów dramaturgicznych i festiwali poświęconych współczesności. Ten trend dotknął również teatry, które pracują z najtrudniejszym widzem - dziećmi i młodzieżą.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży Kon-Teksty jest tego najlepszym dowodem. Co dwa lata w Poznaniu pokazywane są przedstawienia oparte na tekstach współczesnych, a jeśli znajdzie się coś z klasyki, to ma to charakter reinterpretacji. Takim przykładem jest "Janosik" z warszawskiego Teatru Lalka, którego już widziałem i jak wieść gminna niesie - "Calineczka" z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

Na Kon-Tekstach pojawią się przedstawienia głośne, często już nagradzane na innych konkursach. Ale nie może być inaczej , bo w wyścigu o nagrody rywalizują najlepsi. W Poznaniu zobaczymy te przedstawienia w kontekście innych sztuk współczesnych, w nowym oświetleniu. I właśnie na tym polega wartość tego festiwalu. Tu współczesność przygląda się sobie nawzajem, rewiduje i dopełnia. Na tym festiwalu ważna jest nie tylko metryka powstania tekstu, ale także forma bardzo mocno zależna od rozwoju techniki i technologii.

Festiwal ma charakter konkursu. Uczestnicy walczyć więc będą o nagrody i to w konkurencji międzynarodowej. Zwykle organizatorzy zapraszali teatry z państw ościennych, tym razem pojawią się również goście z Kanady, którzy pokażą spektakl zatytułowany "Cyrk Orfelin".

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
14 listopada 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia