Druga edycja festiwalu za nami

Letnia Scena Teatralna w Wyszkowie

Druga edycja Letniej Sceny Teatralnej w Wyszkowie już za nami. Występujące na scenie wyszkowskiego "Hutnika" grupy zaskoczyły publiczność różnorodnością teatralnych propozycji. Zgodnie z hasłem "Stany Zjednoczonej Świadomości" widzowie chętnie włączali się w działania takich zespołów, jak Teatr Forum czy Dźwięk Dż.

Letnia Scena Teatralna w Wyszkowie odbyła się po raz drugi 27 i 28 września 2014 roku. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy dzień festiwalowy rozpoczynał się warsztatami teatralnymi dla najmłodszych, które poprowadził aktor i reżyser Jacek Kwiecień. A starsza młodzież i dorośli próbowali swoich sił na scenie drugiego dnia festiwalu, włączając się w interaktywny spektakl Teatru Forum o przemocy w rodzinie.

2. edycja festiwalu to nie tylko spektakle, ale również spotkania z artystami i ich sztuką. Z poezją Juliusza Erazma Bolka mogliśmy zetknąć się w sobotę. Wiesław B. Bołtryk zinterpretował poemat "Ja" na różne sposoby, zaskakując samego poetę. Po jego występie na Sali kameralnej odbyła się premierowa projekcja filmu dokumentalnego "Trebbia. Artyści i milionerzy" w reżyserii Łukasza Smolnika.

Na scenie Wyszkowskiego Ośrodka Kultury "Hutnik" jako pierwsza wystąpiła Kompania Teatralna Mamro, przedstawiając zmagania znanego reżysera, próbującego nakręcić wielką epopeję narodową w naszej przaśnej rzeczywistości, kładącej mu kłody pod nogi. Następnie na Sali widowiskowej pojawiła się Łochowska Scena Miłośnicza, czyli Łoscemił, przedstawiając "Oświadczyny" Czechowa. Pierwszy dzień festiwalowy zakończył recital Artura Gotza, który porwał publiczność piosenkami o prawie idealnych mężczyznach.

W niedzielę, 28 września w Wyszkowie działo się jeszcze więcej. Do łez rozbawiła widzów grupa Dźwięk Dż, proponując im udział w improwizowanych skeczach kabaretowych. Spektakl "Animowanie" Studio Aktorskiego przy Teatrze GO pokazał publiczności alternatywną historię Walta Disneya - zabawne i absurdalne aresztowanie twórcy za udział w "przestępstwach" związanych z kręceniem filmu "Królewna Śnieżka". Do "Hutnika" przyjechał też Adama Grzanka z Krakowa, który w swoim stand-upie opowiedział kilka historii mniej lub bardziej z życia wziętych. Na koniec zachwyciło wszystkich Trio Warszawskie. Znane polskie piosenki nabrały nowych barw w wykonaniu tego zespołu.

Imprezie towarzyszyły również dwie wystawy. Sobotnia ekspozycja pt. "Stany Zjednoczonej Świadomości" prezentowała obrazy takich twórców, jak Barbara Gołaszewska, Maria Stańska-Nowicka, Adam Świderski czy Zuzanna Marczyńska-Maliszewska. Z niektórymi artystami można było się spotkać i porozmawiać o ich twórczości. Drugą wystawą była udostępniona przez Galerię Przechodnią ekspozycja zdjęć Izy Maciusowicz. Przed Restauracją "Wyszkowianka" do tej pory można podziwiać wielkoformatowe zdjęcia miast.

Organizowany przez Fundację Proscenium i Wyszkowski Ośrodek Kultury "Hutnik" festiwal był niezwykłym i niecodziennym wydarzeniem, po którym zostały barwne wspomnienia.

(-)
Materiał festiwalowy
17 października 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia