Drugie spotkanie Międzysłowu Karpat
„Historia i fantastyka na żywo" - Międzysłów Karpat - Teatr im. Wandy Siemaszkowej w RzeszowieHistoria i fantastyka na żywo. Spotkanie z Jackiem Komudą i Robertem M. Wegnerem w ramach literackiego festiwalu Międzysłów Karpat
Po doskonale przyjętym spotkaniu z Jurijem Andruchowyczem i Tomaszem Grzywaczewskim, które odbyło się 7 czerwca i otworzyło Międzysłów Karpat, Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza na kolejne pt. „Historia i fantastyka na żywo", podczas którego widzowie będą mieli okazję spotkać się z Jackiem Komudą i Robertem M. Wegnerem.
Jacek Komuda to prozaik, publicysta oraz współautor scenariuszy gier komputerowych i planszowych. Na swoim koncie ma współpracę z magazynami „Gamestar", „Click!", „Komputer Świat Gry" oraz czasopismem „Magia i Miecz". Obecnie publikuje felietony w tygodniku „Do Rzeczy". Zaczynał od krótkich form – debiutował w 1991 roku na łamach „Nowej Fantastyki" opowiadaniem „Czarna cytadela"; kolejne były publikowane również w pismach „Voyager. Almanach Grozy i Fantastyki", „Złoty Smok", „Fenix". W 1999 roku została wydana jego pierwsza książka – zbiór opowiadań „Opowieści z Dzikich Pól". Za powieść „Galeony wojny" w 2009 roku otrzymał Nagrodę im. Leonida Teligi, w tym samym roku był także nominowany do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za książkę „Diabeł Łańcucki".
Robert M. Wegner rozpoczął przygodę pisarską w 2002 roku publikując w 19. numerze miesięcznika „Science Fiction" opowiadanie zatytułowane „Ostatni lot Nocnego Kowboja". Jego debiutem książkowym był wydany w 2009 roku zbiór opowiadań fantasy pt. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe", którego kontynuacją był wydany w 2010 roku drugi tom „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód". W 2012 roku na rynek trafiła pierwsza powieść osadzona w zarysowanych wcześniej realiach Meekhanu zatytułowana „Niebo ze stali". Laureat licznych nagród literackich, m.in. Nagroda Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla, Srebrnego Wyróżnienia, przyznanego przez Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Sfinks. Jego książki przetłumaczono na język czeski, rosyjski i ukraiński. Najbardziej znany jest z cyklu fantasy „Opowieści z meekhańskiego pogranicza" obejmującego jak na razie dwa tomy opowiadań i trzy powieści, jednak na koncie ma również szereg opowiadań zaliczanych do nurtu SF, publikowanych w czasopismach „Science Fiction", „Science Fiction, Fantasy&Horror" oraz kilku antologiach książkowych.
Spotkanie „Historia i fantastyka na żywo" odbędzie się już 20 czerwca o godz. 19:00 w Kinie Zorza (Sala Czerwona do projekcji studyjnych), poprowadzi je Katarzyna Wójcik – dziennikarka literacka, redaktorka, copywriterka (publikuje m.in. w „Nowych Książkach" i miesięczniku „Kraków i Świat", współprowadzi program literacki „Gadające Głowy" w TVP Bydgoszcz), a fragmenty książek zaproszonych autorów przeczyta aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Józef Hamkało.
W ramach współpracy z siecią Księgarni Nova, podczas wszystkich spotkań festiwalowych możliwy będzie zakup książek zaproszonych autorów ze specjalnym rabatem.
Bezpłatne wejściówki na wydarzenie do odebrania w Dziale Sprzedaży i Marketingu Teatru im. Wandy Siemaszkowej.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
MIĘDZYSŁÓW KARPAT
Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej
Dyrektor artystyczny Jagoda Skowron
Dyrektor programowy Jakub Pacześniak
PROGRAM
7 czerwca (środa), godz. 19:00
Miejsce: Rzeszowskie Piwnice
„Fikcja i realizm / Sąsiedzi"
Goście: Jurij Andruchowycz i Tomasz Grzywaczewski
20 czerwca (wtorek), godz. 19:00
Miejsce: Kino Zorza
„Historia i fantastyka na żywo"
Goście: Jacek Komuda i Robert M. Wegner
31 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
Miejsce: FOSA Rzeszów
„Kamyk metafizyczny w obcym ciele / wiersze nieuniknione"
Goście: Wojciech Kass i Krzysztof Koehler
+ KONCERT Freeborn Brothers – Muzyczny ogród Leśmiana, godz. 20:00
22 września (piątek), godz. 19:00
Miejsce: Kino Zorza
„Historia odkrywana na nowo – literatura i film"
Goście: Ałbena Grabowska i Wacław Holewiński
10 października (wtorek), godz. 19:00
Miejsce: Rzeszowskie Piwnice
„Kryminalne pióro – ostre jak brzytwa"
Goście: Anna Kańtoch i Robert Małecki
16 listopada (czwartek), godz. 19:07
Miejsce: Szajna Galeria
„Terytorium wiersza / (Podkarpacki) Flisz Poetycki"
Gość specjalny: Stanisław Aleksander Nowak
Wystąpią poeci związani z Podkarpaciem