Duchowy brat i przyjaciel

Wspomnienie Andrzeja Pietrzaka

Nikt tak dobrze nie rozumiał teatralnych lalek jak Andrzej Pietrzak. Zmarłego niedawno wieloletniego pracownika Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu wspomina Zbigniew Lisowski

Andrzej Pietrzak związany był z Teatrem "Baj Pomorski" od 1989 roku i ponad 20 lat pracował na stanowisku konstruktora lalek, był także p.o. kierownika pracowni konstruktorsko-lalkarskiej. Przez ten okres wykonał lalki i konstrukcje do około 80 przedstawień. Współpracował z największymi polskimi reżyserami i scenografami. Brał udział w realizacji bardzo ciekawych i cenionych lalek Rajmunda Strzeleckiego, które prezentowane były na wystawie teatralnej poświęconej temu artyście, Adama Kiliana, Joanny Braun, Mikołaja Maleszy i wielu innych. Był autorem samodzielnego opracowania plastycznego do przedstawienia "Drewniany koń" (w reżyserii Czesława Sieńki, 1995 r.).

Z teatralną pasją

Doświadczenia teatralne, które zebrał przez wszystkie laty pracy, uczyniły z niego specjalistę w dziedzinie konstrukcji lalek na skalę nie tylko regionu, ale i Polski. Był jednym z nielicznych w Polsce specjalistów, którzy mają na swoim koncie wykonanie wszystkich gatunków lalek teatralnych, włączając w to jedne z najtrudniejszych w realizacji - marionetki. Znajomość tajników mechanizmów lalkowych i wszelkich konstrukcji wprawianych w ruch sprawiała, że niejednokrotnie był doradcą scenografów w przełożeniu projektu na działający element sceniczny.

W pracy Andrzeja Pietrzaka widać było pasję, która przejawiała się indywidualnymi projektami, które służyły ubogacaniu zasobów teatralnych w poszczególne rodzaje lalek, dbaniem o "życie" przedmiotów i lalek teatralnych, elementy zdobnicze teatru. Wykonał m.in. projekt układu kostki polbrukowej wraz z logo teatru przed wejściem do dawnego budynku teatru, zaprojektował i wykonał wahadło zegara zdobiącego ścianę obecnego budynku, był autorem licznych drobnych prac rzeźbiarskich o charakterze pamiątkowym.

Pasja ta miała również wpływ na rozwój edukacyjnej działalności

Andrzeja Pietrzaka. Od wielu lat prowadził on regularne warsztaty teatralne z dziećmi, młodzieżą oraz nauczycielami w ramach projektów edukacyjnych teatru: "Edukacja teatralna: jak powstaje lalka teatralna", Konferencja dla nauczycieli (2006,2008) - warsztaty na temat tworzenia lalek i teatru domowego, działania edukacyjne w przedszkolach i szkołach, warsztaty na Festiwalu Nauki i Sztuki, warsztaty z osobami niepełnosprawnymi. Przez cztery kolejne lata prowadził grupę kostiumowo-scenograficzną w ramach projektu "Lato w teatrze" realizowanego przez Teatr "Baj Pomorski". Za swą działalność otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2010).

W zaczarowanym świecie lalek

Wszystkie jego działania edukacyjne miały charakter pracy autorskiej, oparte były na pomysłowych rozwiązaniach, inspirowały wyobraźnie tak dzieci, jak i instruktorów. Andrzej Pietrzak otrzymał liczne podziękowania za wprowadzanie dzieci w zaczarowany świat teatru od uczestników warsztatów. Można powiedzieć, że jest był człowiekiem teatru, który niezwykły sposób potrafi "zarazić" dzieci, młodzież i dorosłych pasją dla lalek teatralnych.

Andrzej Pietrzak miał na koncie wiele cenionych prac konstruktorskich, rzeźbiarskich związanych z historią i promocją Torunia oraz obiektami architektonicznymi. Był autorem kopii historycznych pierników dla Muzeum Okręgowego w Toruniu, form do wypieku tradycyjnych pierników dla firmy "Kopernik" w Toruniu. Zaprojektował plac zabaw "Piernikowe miasteczko" i wykonał część elementów zdobniczych. Był autorem scenografii do świątecznego programu telewizyjnego realizowanego przez TVP Bydgoszcz pt. "W piernikowym miasteczku" (2005 r.). Był bohaterem programu telewizyjnego na temat lalek teatralnych, zrealizowanego przez Telewizję Kablową i Gazetę Pomorską we wspólnym programie "Kroniki toruńskie". Wszystkimi swoimi działaniami Andrzej Pietrzak ukształtował nie tylko ciekawy wizerunek Teatru, ale wiele wniósł w życie kulturalne Torunia. Wiele jego działań stanowi trwałą wartość, pozostawioną przez niego miastu.

Druga rodzina w teatrze

Wszyscy wspominamy Pana Andrzeja jako człowieka niezmiernie ciepłego, kochającego ludzi i zwierzęta oraz skorego do opowiadania dowcipów. Teatr był dla niego drugą rodziną i pracą, która sprawiała mu wyjątkową przyjemność. "Szczęściarzem jest ten, który chodzi do pracy nie z przymusu, ale z pasji" - mawiał. Jego najbliżsi współpracownicy mówią o nim "duchowy brat i przyjaciel". Miał zamiłowanie do tworzenia miniaturowych lalek wielkości ziarnka grochu i sporządzania map terenowych, jedną z ostatnich jego prac jest aranżacja salonu optycznego dla dzieci Optometria Karczewski na Rynku Nowomiejskim w Toruniu.

Dał nam lekcję pełni życia

Wszędzie go było pełno: w Muzeum Piernika i w Planetarium, w Zamku Krzyżackim i w Toruńskiej Agendzie Kulturalnej i w wielu innych instytucjach kultury nie tylko w Toruniu, ale i w Polsce. W tych wszystkich miejscach i pracach pozostawił cząstkę swej duszy, a w naszych sercach żywe wspomnienie o pięknym i bogatym życiu przepojonym dobrem dla drugiego człowieka, co stanowi dla nas lekcję pełni życia i lekcję miłości, tego najważniejszego szczebla w drabinie do nieba. Rodzina i przyjaciele serdecznie dziękują wszystkim, którzy towarzyszyli Andrzejowi Pietrzakowi w jego ostatniej drodze.

(–)
Nowości
15 maja 2013
Portrety
Andrzej Pietrzak

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia