Dwa nadzwyczajne koncerty

28. Festiwal Mozartowski w Warszawie

Już w środę, 4 lipca w Zamku Królewskim zagra skrzypek, który od lat podbija serca melomanów. Dwa nadzwyczajne koncert w ramach 28. Festiwalu Mozartowskiego

Charlie Siem ma 32 lata i jest jednym z czołowych młodych skrzypków naszych czasów, artystą wszechstronnym, wskazywanym jako przykład wirtuoza XXI wieku. Jest również artystą niezwykle przebojowym, spontanicznością i naturalnością podbijającym serca publiczności, co sprawia, że mówi się o nim jako o Nigelu Kennedym XXI wieku. Równolegle z karierą muzyczną prowadzi karierę...modela. Urodzony w Londynie artysta zaczął grać na skrzypcach w wieku trzech lat pod wrażeniem gry Yehudi Menuhina. Wszechstronnie wykształcony absolwent Eton College oraz muzykologii na uniwersytecie w Cambridge, w latach 1998-2004 studiował skrzypce u Izaaka Raszkowskiego w Londynie w Royal College of Music, a od 2004 r. prowadzi go od strony wirtuozowskiego warsztatu i interpretacji inny mistrz wiolinistyki, światowej sławy skrzypek - Shlomo Mintz. Siem wystąpił z najlepszymi na świecie orkiestrami i zespołami kameralnymi, w tym Filharmonią Bergen, Camerata Salzburg, Czeską Orkiestrą Narodową, Israel Philharmonic, London Symphony, Moscow Philharmonic, Oslo Philharmonic, Rotterdam Philharmonic i Royal Philharmonic Orchestra. Współpracował z czołowymi dyrygentami, takimi jak Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pešek i Yuri Simonov.

W Warszawie zagra z Baltic Neopolis Orchestrą pod dyrekcją Pawła Kotli.

Biografia Pawła Kotli imponuje. Współpracował z największymi sławami światowej dyrygentury, otrzymując doskonałe opinie od takich mistrzów batuty jak Sir Colin Davis, Sir Neville Marriner, Yuri Temirkanov i Andrew Parrott. Wszyscy oni podkreślają nie tylko jego talent, szeroką wiedzę muzyczną i precyzyjną technikę, ale także ogromną pasję do muzyki. Występował w Royal Albert Hall i Barbican Hall w Londynie, Operze w Kijowie, Filharmonii Berlińskiej, Operze Królewskiej w Madrycie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Operze w Sao Paulo i Wielkiej Sali Filharmonii w Petersburgu. W 2010 r. został dyrektorem artystycznym największego programu Polskiej Prezydencji w Radzie Europy – I, CULTURE Orchestra. Wraz z zespołem, reprezentującym Polskę i kraje Partnerstwa Wschodniego, odbył tournee, które objęło najbardziej prestiżowe sale koncertowe siedmiu stolic europejskich (Sztokholm, Warszawa, Mińsk, Kijów, Berlin, Londyn, Madryd i Bruksela) i które uznane zostało przez międzynarodowe media za jeden z najbardziej spektakularnych debiutów orkiestrowych ostatnich lat.

W programie koncertu (początek o godz. 19.00):

Symfonia D-dur KV 196+121/207a
Koncert skrzypcowy A-dur KV 219
Symfonia A-dur KV 201/186a

W czwartek, 5 lipca w Zamku Królewskim zagrają mistrzowie gry na dawnych fortepianach: Hubert Rutkowski wraz ze swoją studentką, Sijią Ma. W ich wykonaniu usłyszymy Koncert F-dur KV 242 w autorskiej wersji na 2 fortepiany i orkiestrę. Programe koncertu dopełnią: Symfonia koncertująca Es-dur KV 297b na obój, klarnet, fagot, róg i orkiestrę (soliści: Marek Niewiedział obój; Francesco Spendolini klarnet; Krzysztof Stencel róg; Elżbieta Jendrysik fagot) oraz Symfonia C-dur „Linzka" KV 425.

Grać będzie Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense" pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego.

Hubert Rutkowski to jeden z najwybitniejszych na świecie pianistów specjalizujących się w grze na instrumentach z epoki, profesor w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. ntepretacje Huberta Rutkowskiego kształtuje jego pasja do estetyki wykonawczej starej szkoły XIX wieku. U podstaw rozwoju jego profilu artystycznego leżą tradycje pianistyczne Fryderyka Chopina, Teodora Lesztyckiego i ich spadkobierców, takich jak np. Karol Mikuli, Moritz Rosenthal, Raul Koczalski czy Artur Schnabel.

W 2007 roku pianista wygrał Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Hanowerze. Otrzymał również wyróznienie "Medalla per Unanimitat" na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Marii Canals w Barcelonie (2006). W 2013 roku został odznaczony prestiżową nagrodą Berenberg-Kulturpreis w Hamburgu.

Pianista jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn. W latach 2005-2010 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie prof. Jewgenija Koroliova.

W ostatnich latach pasją Huberta Rutkowskiego stały się fortepiany historyczne. Jako pianista i pedagog współpracuje z kolekcją fortepianów historycznych Museum für Kunst und Gewerbe w Hamburgu. W roku 2013 nagrał płytę z utworami C. Debussy'ego na fortepianie Erarda (1880), w roku 2018 ukazała się jego płyta z utworami F. Chopina na fortepianie Pleyela (1847) dla wytwórni Piano Classics.

Ważnym momentem w karierze Huberta Rutkowskiego było dokonanie nagrań płytowych nieznanych dzieł fortepianowych Juliana Fontany, przyjaciela i ucznia F. Chopina oraz utworów Teodora Leszetyckiego dla wytwórni Acte Préalable (2007, 2008). W Roku Chopinowskim 2010 artysta zrealizował nagranie "Pupils of Chopin" dla wytwórni Naxos. Od tego czasu prowadzi aktywną działalność koncertową w większości krajów Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej i USA. Koncertował w ramach festiwali takich jak m.in. Schleswig Holstein Musik Festival, Husum Klavierfestival, Ars Longa Music Festival w Moskwie, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Festiwal Paderewskiego w Paso Robles (USA), Festiwal Artura Rubinsteina w Łodzi, Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego Warszawie.

Pianista występuje z renomowanymi artystami i dyrygentami, takimi jak Lilya Zilberstein, Alexei Lubimov, Łukasz Borowicz, Martin Haselböck, Jamie Phillips czy José Maria Florêncio.

Hubert Rutkowski jest dyrektorem artystycznym Chopin Festival w Hamburgu, jak również inicjatorem i dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Teodora Leszetyckiego w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.

W kwietniu 2010 roku wygrał konkurs na stanowisko profesora Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, jako jeden z najmłodszych profesorów w Niemczech. Od tego czasu prowadzi własną klasę fortepianu. Od 2014 roku jest kierownikiem Katedry Fortepianu tejże Uczelni.

W Warszawie w ramach 28. Festiwalu Mozartowskiego zagra ze swoją studentką Sijią Ma, która właśnie zakwalifikowała się do I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Początek koncertu o godz. 19.00.

 

Piotr Iwicki
Materiał Opery
4 lipca 2018

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia