Dwa weekendy, trzy morza, mnóstwo kultury

Teatromaniacy przygotowani na dwa weekendy pełne wrażeń w Rzeszowie.

Odpowiedzialny za dostarczenie owych wrażeń jest Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE - Trójmorze w ramach, którego na deskach Teatru im. Siemaszkowej zobaczyć będzie można otwierającą to wydarzenie premierę „Wiśniowego sadu" Antoniego Czechowa w reżyserii Andro Enukidzego, czyli istotnego gruzińskiego twórcy.

Sam reżyser zdradza, że można oczekiwać tradycyjnych rozwiązań teatralnych, ale także świeżości. Wierność tradycji ma oznaczać w tym przypadku rezygnację z szeroko pojętych nowych mediów. Świeżością z kolei ma być nowe podejście do tekstu tj. zastosowanie skrótów i innych zmian, takich jak wzbogacenie oryginału o dodatkowy wstęp i zakończenie, a także zredukowanie liczby postaci.

Oprócz tej po części gruzińskiej produkcji, w ramach festiwalu zaprezentowane zostaną spektakle, które powstawały przy udziale artystów z 12 państw zrzeszonych w gospodarczo-politycznej inicjatywie Trójmorza: Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Podczas trwania festiwalu w różnych przestrzeniach Rzeszowa w trakcie dwóch wieńczących sierpień weekendów można zapoznać się ze spektaklami właśnie, ale także wziąć udział w szeregu wydarzeń artystycznych np. koncertach, wystawach, czy spotkaniach z artystami prowadzonych przez Tomasza Domagałę – krytyka teatralnego. Spektakle, które zostaną zaprezentowane to oprócz otwierającego festiwal „Wiśniowego sadu": spektakle Teatru „Studio" w Wilnie („Lalki, moje ciche siostry" w reż. Lilii Kiejzik oraz „Zapiski oficera Armii Czerwonej w reż. Sławomira Gaudyna), Teatru „Credo" w Sofii („Płaszcz" w reż. Niny Dimitrovej), Teatru Lalkowego w Koszycach („Chaplin" w reż. Brano Mazucha), Vene Teater w Tallinie („Bóg mordu" w reż. Philippa Lossa), Teatru Narodowego im. Vasile Alecsandriego w Jassach („Syndrom don Kichota" w reż. Radu Ghilasa), praskiego teatru Studio Hrdinu („Złote cięcie" w reż. Jana Horáka) oraz Liepajas Teatris („Szekspir" w reż. Elmarsa Senkovsa), a także polskiego Latającego Teatru Kantorowi („Kantor tu jest" w reż. Magdaleny Miklasz).

Koncerty z kolei cechować się będą różnorodnością gatunkową, bo repertuar przewiduje zarówno nieco jazzu w wykonaniu Rafała Jackiewicza, coś operowego w postaci występu artystów Sceny Operowej Teatru Narodowego Csokonai w Debreczynie i wiele innych pokazów (w tym lokalnych wykonawców). Wydarzenia muzyczne gościć będą takie przestrzenie jak Skver 2.0 przy Grand Hotel Boutique, Scena Dziedziniec Teatru oraz Filharmonia Podkarpacka.

To jeszcze nie koniec, ponieważ w ramach festiwalu przygotowano też co nieco z zakresu sztuk wizualnych tzn. wystawy. Wystawy te również cechują się niejednorodnością. Zaprezentowane zostaną pokonkursowe prace organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej 17. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego – Konkurs Młodych, wystawy grafiki Sebastiana Ratiu z Rumunii i fotografii Ricardasa Grigasa Litwy. Pod gołym niebem zaprezentowane zostaną z kolei pocztówki z Chorwacji.

Aleksandra Puk
Dziennik Teatralny Rzeszów
24 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia