Dwie premiery teatralne na deskach "Jaracza" i Lalek

"Dzieci Hioba" oraz "Przygody Sindbada Żeglarza"

Studenci aktorstwa ze szkoły przy Teatrze im. Stefana Jaracza zapraszają w sobotę na spektakl - "Dzieci Hioba". Natomiast w Olsztyńskim Teatrze Lalek we wtorek odbędzie się premiera (przełożona z 9 kwietnia) "Przygód Sindbada Żeglarza".

"Dzieci Hioba" to muzyczne przedstawienie dyplomowe słuchaczy III roku Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka, przygotowane pod opieką Jana Szurmieja. Młodzi ludzie opowiadają za pomocą muzyki i piosenek o tragicznym losie Żydów żyjących w gettach podczas II wojny światowej. - Holokaust został ubrany w metaforę pieśni - mówi Jan Szurmiej. Widzowie usłyszą utwory stworzone w getcie przez żydowskich kompozytorów, a także powojenne, autorstwa m.in. Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego czy Jerzego Satanowskiego.

Tytułowy Hiob to postać biblijna, która zniosła najgorsze klęski, jakie człowiek może przeżyć. Doświadczył go nimi Bóg, ale Hiob, mimo to nie wyrzekł się go. Niesie na barkach ciężar okrucieństwa, przechodzi przez różne czasy, aż dochodzi do lat faszyzmu. Przedstawienie, choć dotyka traumatycznych przeżyć, nie jest ponure. Żydzi w getcie starali się żyć normalnie - działały tam szkoły, orkiestry, a nawet kabarety. Będą więc satyryczne piosenki z tego okresu, zabawna konferansjerka, a nawet roznegliżowane dziewczyny.

Na scenie zobaczymy młodych adeptów sztuki aktorskiej: Malinę Chojecką, Joannę Gruszkę, Agnieszkę Maracewicz, Annę Młynarczyk, Karolinę Szczepanowską, Piotra Chomika, Bartosza Gołębiowskiego, Szymona Grzybka, Krzysztofa Jankowskiego i Szymona Kołodzieja oraz aktora olsztyńskiego teatru Cezarego Ilczynę. Piosenkom towarzyszyć będzie akompaniament na żywo w wykonaniu grupy Arona Bluma. Premiera w sobotę na Scenie u Sewruka (wejście z tyłu teatru, ul. 1 Maja 4) o godz. 18.

Olsztyński Teatr Lalek (ul. Głowackiego 17) przygotował inscenizację sztuki "Przygody Sindbada Żeglarza" według zbioru baśni prozą Bolesława Leśmiana. Adaptacji i reżyserii podjął się Ireneusz Maciejewski. Pierwsze przedstawienie zaplanowane jest we wtorek o godz. 18. Sindbad to współczesny, młody bohater, który dzięki lekturze książki wyrusza w bajkową wędrówkę po lądach i morzach. Przeżywa wiele przygód - próbuje swych sił jako marynarz, walczy z potworami i złymi czarami. Oczywiście z wszystkich prób wychodzi cało dzięki inteligencji i szczęściu. W spektaklu wykorzystywane są lalki, maski, cienie i elementy pantomimy. Sztuka przeznaczona jest dla dzieci od 5. roku życia.

msb
Gazeta Wyborcza Olsztyn
23 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia