Dwie premiery Współczesnego

"Po sezonie" - reż. Grażyna Kania - /"Pocałunek" - reż. Marek Pasieczny

Dwie premiery w tym miesiącu zaplanował szczeciński Teatr Współczesny. Pierwsza z nich już w najbliższą sobotę 18 stycznia.

W małej miejscowości, w hotelu "Pod upadłym widokiem", spotyka się kilku nieudaczników o nieciekawej przeszłości. Goście przestali tu zaglądać, została tylko podstarzała baronowa, która lubi męskie towarzystwo. Któregoś dnia pojawia się młoda, tajemnicza i intrygująca kobieta...

Odona von Horvatha, austriackiego dramaturga, miłośnicy teatru z pewnością kojarzą jako bohatera sztuki "Opowieści Hollywoodu" Christophera Hamptona. W inscenizacji Teatru Telewizji wyreżyserowanej przez Kazimierza Kutza w pisarza mistrzowsko wcielił się Janusz Gajos. W Teatrze Współczesnym zaprezentowane zostanie przedstawienie "Po sezonie" zrealizowane przez Grażynę Kanię. Horvath (1901-1938) młodość spędził w różnych europejskich stolicach. Studiował germanistykę, filozofię i teatrologię w Monachium, mieszkał w Berlinie, po dojściu Hitlera do władzy przeniósł się do Wiednia, a po anschlussie - do Szwajcarii. Zmarł tragicznie w Paryżu uderzony gałęzią plątana trafionego przez piorun.

"Po sezonie" to gorzka komedia o Europie pogrążonej w politycznej i socjalnej próżni. Szczecińskie wystawienie będzie polską prapremierą sztuki. Reżyser - Grażyna Kania - to ceniony w całej Polsce twórca. Jest laureatką licznych nagród, współpracuje z najważniejszymi scenami w Polsce. Jej najnowsze spektakle można zobaczyć w Teatrze Narodowym i Teatrze Powszechnym. W Szczecinie, na festiwalu Kontrapunkt, prezentowane były trzy przedstawienia zrealizowane przez Kanię: "Nordost" (Grand Prix przeglądu w 2008 roku), "Sieroty" i "Truskawkowa niedziela".

31 stycznia w Teatrze Małym z kolei premierowo pokazany zostanie "Pocałunek" Gera Thijsa, współczesnego holenderskiego aktora, reżysera, tłumacza i dramaturga, dyrektora Teatru Narodowego w Amsterdamie. Bohaterowie - dwoje dojrzałych ludzi po przejściach - spotykają się przypadkiem podczas spaceru. Z pozoru nic ich nie łączy - ona jest poważną kobietą, z obawami czekającą na wyniki swoich badań lekarskich, on to były komik wciąż szukający sposobu na zrobienie kariery. Ona jest sztywna i zamknięta w sobie, on - wciąż ją zagaduje, kpi i zabawia. Choć z pozoru nic ich nie łączy - może poza samotnością - to czuje się, że są sobie przeznaczeni.

Główne role w przedstawieniu zagrają: Magdalena Myszkiewicz i Konrad Pawicki, reżyserią zajmie się Marek Pasieczny, laureat wielu teatralnych nagród (m.in. Bursztynowego Pierścienia).

(kas)
Kurier Szczeciński
14 stycznia 2014

Książka tygodnia

Bioteatr Agnieszki Przepiórskiej
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Katarzyna Flader-Rzeszowska

Trailer tygodnia