Dwie urocze starsze i straszne panie

"Arszenik" - reż. Marcin Bikowski - Teatr Baj

Żywi aktorzy i lalki na jednej scenie, w jednym nawiedzonym domu kryjącym tajemnice. Obserwując duże zainteresowanie dorosłej publiczności teatrem lalek, teatrem animacji, Teatr Baj postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom widzów i wprowadzić do swojego repertuaru spektakl dla dorosłych. 20 lutego 2010 r. odbyła się premiera spektaklu "Arszenik"

Okazuje się, że starsze panie mają osobliwą filozofię życiową i dość oryginalne pojęcie o dobroczynności.

Do tej realizacji Teatr Baj zaprosił Marcina Bartnikowskiego i Marcina Bikowskiego - twórców i założycieli Teatru Malabar Hotel (2009). Dawniej współtworzyli grupę teatralną Kompania D(X)msday. Realizują spektakle lalkowe dla dorosłych, w większości oparte na autorskich scenariuszach. Zaskakują oryginalnymi rozwiązaniami scenicznymi, interesującą interpretacją tematów i świetną grą aktorską. Ich spektakl "Baldanders" (2006) zdobył kilkanaście nagród (w tym kilka grand prix) na festiwalach teatralnych. Obaj są laureatami wielu nagród, stypendiów i wyróżnień.

Dwie urocze starsze panie żyją w swoim przytulnym domu, wspominając dawne dzieje, a nade wszystko niespełnione szanse z czasów młodości. Dosłownie i w przenośni przywołują duchy przeszłości - nie wszystkie z nich są pożądane; za to wszystkie, bez wyjątku, płci męskiej.

Nawiedzony dom kryje pod swoją podłogą nie lada tajemnicę suto okraszoną dużą ilością arszeniku i cyjanku. Okazuje się, że panie mają osobliwą filozofię życiową i dość oryginalne pojęcie o dobroczynności...

"Arszenik" to spektakl inspirowany komedią Josepha Kesserlinga ("Arszenik i stare koronki"), która weszła do kanonu sztuki dwudziestowiecznej głównie dzięki Hollywoodzkiej wersji filmowej z 1944 roku z Garym Grantem w roli głównej. Tę świetnie napisaną komedię sytuacyjną po raz pierwszy powiązano z językiem teatru lalek, za pomocą nowego tekstu, będącego luźnym dialogiem z dramatem Kesserlinga. Dwie aktorki, ekspresyjna muzyka, ożywione i nieożywione lalki zbudują absurdalny klimat czarnej komedii.

(-)
Dziennik Gazeta Prawna
26 lutego 2011

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia