Dwudzieste szóste otwarcie

26. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej

24 spektakle adresowane do różnych grup wiekowych, z 12 krajów: Polski, Włoch, Portugalii, Niemiec, Izraela, Rosji, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Czech oraz Indonezji, wystawy, a także warsztaty teatralne i seminarium poświęcone lalkom w teatrze amatorskim. Wszystko to znalazło się w repertuarze tegorocznej edycji 26. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej.

Po raz 26. Bielsko-Biała na cztery majowe dni stanie się stolicą nie tylko polskiego, ale przede wszystkim światowego teatru lalkowego, za sprawą organizowanego co dwa lata przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej.

Bielski festiwal, którego pierwsza edycja odbyła się w 1966 roku ma charakter konkursowy. W tym roku w konkursowe szranki stanie dwanaście spektakli, ocenianych przez jury w składzie: Bożena Sawicka, Julia Skuratova, Łukasz Drewniak, Tadeusz Kornaś oraz Janusz Ryl-Krystianowski.

Tegoroczną edycję festiwalu zainaugurował spektakl gospodarzy, zatytułowany „Sen nocy letniej" w reżyserii Mariana Pecko. Pierwszy dzień bielskiej imprezy był także okazją do zaprezentowania dwóch spektakli konkursowych – „Słoń i kwiat" w reżyserii Roberta Jarosza, białostockiej Grupy Coincidentia oraz „Czarna owca" wyreżyserowana przez trio: Laura Marchegiani, Alessandro Nosotti i Daniel Gol z Teatrodistino z Włoch. Ponadto imprezą towarzyszącą festiwalowi był wernisaż wystawy zatytułowanej „Magia lalki", który odbył się w Galerii Bielskiej BWA. Otwarta przez dyrektor festiwalu Lucynę Kozień wystawa jest prezentacją lalek oraz scenografii wybranych przedstawień z repertuaru bielskiej sceny.

Święto teatru lalkowego potrwa w Bielsku-Białej do niedzieli. Wówczas w czasie uroczystego zakończenia festiwalu poznamy laureatów licznych nagród oraz tej najważniejszej - nagrody Grand Prix, której fundatorem jest prezydent miasta Jacek Krywult. Czterodniowy festiwal zwieńczy pokaz najnowszego spektaklu z repertuaru Teatru Banialuka pod tytułem „Pierścień i Róża" w reżyserii Pawła Aignera.

Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny
23 maja 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...