"Dybuk" na początek

10. Warszawa Singera. Festiwal Kultury Żydowskiej

Sztuka opowiada o losach miłości dwojga młodych ludzi Lei i Chunona, których ojcowie przeznaczyli na małżonków jeszcze przed ich przyjściem na świat. Na wieść, że ojciec dziewczyny zdecydował o wydaniu jej za innego, Chunon umiera.

Jednak jego dusza pozostaje na ziemi i pragnąc choć w taki sposób połączyć się z ukochaną, wnika w jej ciało jako "dybuk" (w mistyce żydowskiej duch zmarłego, który zawładnął ciałem osoby żyjącej). Ojciec dziewczyny pragnąc ją od niego uwolnić, zabiera córkę na egzorcyzmy do cadyka (w tej roli Szymon Szurmiej). Ostatecznie dybuk opuszcza ciało Lei, co jednak okazuje się nie stanowić końca ich historii.

Spektaklem tym aktor i reżyser Szymon Szurmiej, od 1970 r. dyrektor Teatru Żydowskiego, świętuje przypadające w tym roku 90. urodziny i 65-lecie pracy artystycznej. Sztuka jest wystawiana w języku jidysz i tłumaczona symultanicznie na polski. Przez wielu literaturoznawców jest uznawana za "kamień milowy w dziejach literatury jidysz".

- Dziesiąty festiwal Singera otwieramy niebywałym dramatem, spektaklem "Między dniem a nocą. Dybuk". Napisany przez żydowskiego autora Szymona An-skiego, nie schodzi od kilkudziesięciu lat ze scen całego świata. To wielki dramat mistyki, miłości, tajemnicy i przeznaczenia. Kiedyś, kiedy ten niezwykle popularny dramat wystawiano w języku polskim w Teatrze Polskim i wsiadając do dorożki mówiło się "jadę na Karasia" dorożkarz odpowiadał "czyli na Dybuka". To ponadczasowa sztuka i naprawdę warto ją zobaczyć, by jeszcze raz przeżyć ten wielki dramat, którego przesłanie jest aktualne po dzień dzisiejszy - powiedział PAP Szurmiej.

W przedstawieniu oprócz niego wystąpią również m.in. Joanna Przybyłowska, Piotr Sierecki, Henryk Rajfer oraz Alina Świdowska.

X Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", którego organizatorem jest Fundacja Shalom, odbędzie się między 24 sierpnia a 1 września, jak co roku w rejonie pl. Grzybowskiego, ul. Próżnej i na Muranowie, w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych - wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych oraz innych atrakcji.

Patronem medialnym "Warszawy Singera" jest Polska Agencja Prasowa.

(PAP)
(PAP)
24 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia