Dyskusja nad kondycją człowieka i granicami wolności

"Zbrodnia i kara" reż. Śmigasiewicz

22 kwietnia w Teatrze Powszechnym kolejna premiera - nowa inscenizacja Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.
Na Dużej Scenie pojawi się znakomita obsada: Raskolnikowa zagra gościnnie Marcin Perchuć, Porfirego Piotrowicza - Kazimierz Kaczor, Sonię - Paulina Holtz, a Razumichina Michał Sitarski.

Zbrodnia i kara to wyjątkowe spotkanie z klasyką literatury światowej. Propozycja nie tylko ściśle teatralna, ale przede wszystkim zaczyn fascynującej dyskusji nad kondycją człowieka, nad źródłami moralności, granicami wolności i kwestią odpowiedzialności człowieka wobec otaczającego go społeczeństwa. Ponadto, jest to głębokie i wciąż aktualne studium psychologiczne, ujęte w formę kryminalnej fabuły.
Pretekstem do powstania Zbrodni kary była notatka w gazecie, mówiąca o banalnej, zdawałoby się zbrodni: młody człowiek, bez wyraźnego powodu zamordował starszą kobietę, a potem, chcąc się pozbyć świadka, także jej siostrę. Podejrzenie pada na studenta - Rodiona Raskolnikowa. Po pewnym czasie okazuje się, że motywem podwójnego morderstwa mogła być wcale nie chęć zagarnięcia kilku drobiazgów, lecz… wyrafinowana teoria, głosząca, iż istnieje w świecie specjalny typ ludzi „wyższego rzędu”, którym wolno wszystko, gdyż nie tylko żyją oni ponad moralnością, lecz sami ją tworzą.

Czy nie brzmi to znajomo, współcześnie? O ilu takich ideologicznych zbrodniach czytamy codziennie w gazetach, ilu ludzi, stawiających się ponad prawem, oglądamy w telewizji, czy w Internecie? Zbrodnia i kara to podróż w głąb zła, tkwiącego głęboko w ludzkiej naturze. Psychologiczne śledztwo sędziego Porfirego, mające na celu nie tyle zmuszenie Raskolnikowa do przyznania się, ile do zrozumienia własnego błędu, pozwala nam, krok po kroku, odkrywać te mroczne tajemnice ludzkiej natury.
Tytułowa „kara” to nie jest jakikolwiek wyrok, który może wydać sąd, lecz męczarnia wyrzutów sumienia, odczuwana przez człowieka, który zrozumiał swój błąd.

Przekład J. P. Zajączkowski
Reżyseria Waldemar Śmigasiewicz
Scenografia Maciej Preyer
Muzyka Mateusz Śmigasiewicz

Premiera 22 kwietnia 2012
Następne spektakle: 24, 25, 26, 27 kwietnia
oraz 23, 24, 25, 26 maja, godz. 19.00

(-)
Materiały Organizatorów
16 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia