Dziady Michała Zadary wracają do Wrocławia - online

"Dziady. Ustęp" - reż. Michał Zadara - Teatr Polski we Wrocławiu

Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu jeszcze w tym roku zaprasza na "Dziady. Ustęp", najrzadziej dotąd wystawianą część Mickiewiczowskich "Dziadów", a przez Michała Zadarę zrealizowaną w formie muzycznego koncertu.

Widownia Teatru Polskiego we Wrocławiu z dnia 20 lutego 2016 r.

Idea wznowienia – oddania Wrocławiowi 14-godzinnych "Dziadów" stanowiła punkt wyjścia czteroletniej walki o pozyskanie środków i partnerów. W dramatycznym momencie – po ogłoszeniu zdjęcia "Dziadów" z afisza Teatru Polskiego we Wrocławiu – Fundacja powołała Komitet Honorowy w celu przywrócenia wrocławskich "Dziadów/bez skrótów" w reż. Michała Zadary.

Działania Komitetu dotyczyły również realizacji festiwalu DZIADÓW we wrześniu 2021 roku, profesjonalnej dokumentacji filmowej spektaklu a także zabezpieczenia pełnej scenografii .

O Dziadach bez skrótów

"Dziady" Michała Zadary znów we Wrocławiu
Tym samym do walki o wznowienie wrocławskich "Dziadów" - które ze względu na zmiany dyrekcji i burzliwą, trudną dla aktorów i publiczności historię Teatru Polskiego we Wrocławiu po 2016 roku, nie zdążyły osadzić się w zbiorowej świadomości widzów w Polsce i na świecie - włączyli się zarówno sami realizatorzy "Dziadów" 2013-2016 – Michał Zadara (reżyser), Marta Streker (druga reżyserka spektaklu), Robert Rumas (scenograf), jak i osoby, które w świecie kultury i sztuki stanowią niekwestionowane autorytety – wśród nich m.in. Olga Tokarczuk, pisarka, poetka, laureatka Nagrody Nobla, Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego, Dariusz Kosiński, teatrolog i performatyk, profesor nauk humanistycznych, Tomasz Kireńczuk, krytyk teatralny i kurator projektów teatralnych, Marcin Hamkało, dyrektor Muzeum Pana Tadeusza, menadżer kultury, redaktor i kurator oraz organizatorzy zdarzenia, do których z ogromnym zaangażowaniem dla idei "Dziadów" dołączył Instytut Grotowskiego, reprezentowany przez dyrektora Jarosława Freta.

Plany wznowienia 14-godzinnych Dziadów, jako wspólnotowego, ponad instytucjonalnego zdarzenia artystyczno-społecznego, które w swojej idei miały z gigantyczną mocą egzorcyzmować wrocławską, teatralną rzeczywistość – ze względów pandemicznych musiały jednak zostać zweryfikowane – tak, że do końca roku uda się wystawić "Dziadów części III Ustęp".

Wybór ten podyktowany został wieloma względami. Po pierwsze – Ustęp stanowił dotąd integralną część całości "Dziadów", teraz zaistnieje w formie samodzielnego spektaklu, po drugie - ta część spektaklu wciąż nie ma swojej profesjonalnej rejestracji video, po trzecie - dzięki Instytutowi Grotowskiego może ona zostać wystawiona w przestrzeni Piekarni. Centrum Sztuk Performatywnych, co technicznie daje możliwość wystawienie jej jeszcze w tym roku.

"Dziady. Ustęp" online. Kiedy i gdzie oglądać?

Z powodu nałożenia na instytucje kultury zakazu dotyczącego organizowania wydarzenia z udziałem publiczności oraz realizowania czynności związanych z bezpośrednią obsługą zewnętrznych użytkowników (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów) spektakl zostanie zrealizowany za pomocą technologii live streaming na fanpage'u Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami i aktorami.
20 grudnia 2020 r., godz. 19:00, Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA
Na scenie zobaczymy aktorów, którzy współtworzyli "Dziady" 2013-2016.

(-)
Materiał Teatru
19 grudnia 2020
Portrety
Michał Zadara

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia