Dziatwa – święto kreacji, marzeń i fantazji
34. Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych DziatwaJuż za miesiąc w Bałuckim Ośrodku Kultury w Łodzi odbędzie się 34 Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Dziatwa
Wszyscy do pewnego stopnia jesteśmy artystami. Wszyscy, zarówno dorośli jak i dzieci lepiej lub gorzej umiemy tańczyć, śpiewać, malować, pisać wiersze, odgrywać role, fantazjować. Nie wszystkim owym 'wytworom' nadać można miano sztuki, niewątpliwie jednak są one oznaką kreatywności. Dzieci są urodzonymi artystami, nadają sens przeżyciom estetycznym odwołując się do wyobraźni, przedstawiają, tworzą, kształtują, powtarzają, naśladują, poprzez zabawę doskonale ogarniają rzeczywistość, często widząc i czując ostrzej od nas, dorosłych. Te spostrzegawcze i wyjątkowo czułe często zachowują tę cechę gdy dorosną, nie chcąc utracić dzieciństwa, marzeń i fantazji, wykazują się większą empatią i zrozumieniem dla świata, ludzi i zjawisk.
Nasze - dorosłych pedagogów, animatorów i organizatorów wszelkich kulturalnych atrakcji – działania ułatwiać mają rozwijanie twórczej aktywności poprzez akceptację pomysłów dzieci, życzliwe ich traktowanie i atmosferę pozwalającą na swobodne działanie. Środowisko zewnętrzne, sprzyja rozwijaniu aktywności, dostarcza dzieciom różnorodnych bodźców a wydarzenia odpowiednio zorganizowane, wyposażone w liczne atrakcje wywołują zaciekawienie. Sztuka dziecka niezbędna do życia, czyli do rozwoju i poznawania świata przemawia poprzez opowieści, które ubarwiają wyobraźnię, wzbogacają pamięć. Dziecko,które wymyśla postacie, tajemnice, niebezpieczne przygody swoją kreacją oswaja świat.
Święto teatru, święto sztuki, kreacji, marzeń i fantazji po raz 34 zagości w Bałuckim Ośrodku Kultury.
Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych DZIATWA odbędzie się w dniach 22-25.05.2013r. Po raz kolejny spotkają się twórcy i widzowie, którym bliska jest aktywność teatralna i wspólne przeżywanie sztuki. Festiwal adresujemy do dzieci, młodzieży, twórców, pedagogów i specjalistów zajmujących się problematyką teatru dziecięcego.
„Dziatwa" ma formułę przeglądu, prezentacji i konfrontacji dokonań „młodego teatru". Nie ma charakteru konkursu. Ideą jest wymiana doświadczeń, edukacja w zakresie czytania kodów sztuki i kreowania postaw twórczych wśród dzieci, młodzieży i opiekunów artystycznych oraz integracja środowiska. Wszystkie zespoły otrzymają dyplomy oraz nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane przez sponsorów.
Program przeglądu gwarantuje uczestnikom twórczą, nieskrępowaną atmosferę zabawy, kontaktu z wybitnymi osobowościami teatru, pedagogami – specjalistami teatru, kontaktu z dziełami sztuk wszelkich. Prezentacje spektakli , warsztaty artystyczne, zabawy i korowód uliczny, widowisko plenerowe, imprezy towarzyszące, wystawy, eventy z pogranicza teatru, filmu, muzyki i plastyki to niektóre elementy festiwalowego łódzkiego święta teatru dziecięcego. Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa" promuje wartości etyczne, estetyczne i komunikację międzyludzką. Gościem specjalnym przeglądu będzie Zespół Teatralny "Fantazja" z Kulturalno Oświatowego Centrum "Dorotti" organizacji społecznej wspólnoty polskiej miasta Borysławia na Ukrainie.
Tematem wiodącym 34 edycji Dziatwy jest problematyka pracy nad widowiskiem teatralnym, ze szczególnym uwzględnieniem roli scenariusza w procesie artystycznym.
Festiwalowi towarzyszy 23 edycja Wystawy Rysunku i Malarstwa "Mój Teatr". Wystawę i finał konkursu plastycznego poprzedzają warsztaty artystyczne dotyczące plastyki w obszarze teatru prowadzone przez jurorów konkursu. Głównym celem warsztatów jest aktywizacja łódzkiego środowiska dzieci do udziału w konkursie oraz przybliżenie tematu plastyki, literatury i teatru a w perspektywie, kształtowanie poziomu artystycznego prac nadsyłanych na konkurs.
Wartością festiwalu jest także jego społeczny aspekt - połączenie przestrzeni teatr z przestrzenią codzienności. Festiwalowymi atrakcjami umożliwimy mieszkańcom Łodzi kontakt ze sztuką teatru plenerowego. Korowód uczestników festiwalu oraz plenerowy spektakl Teatru Klinika Lalek adresowany dla każdej grupy wiekowej, dostępne będą szerokiej publiczności, zapewnią miłe spędzenie wolnego czasu w atmosferze zabawy i sztuki.
W ramach tegorocznej Dziatwy odbędą się:
1.Uroczysta inauguracja przeglądu 22 maja 2013 w BOK „Na Żubardzkiej” (ul. Żubardzka 3)
2.Uroczysty finał 25 maja 2013 w BOK Lutnia (ul. Łanowa 14)
3. Oprawa artystyczna przeglądu (inauguracja, finał i zapowiedzi przedstawień).
4.Przegląd zaproszonych przedstawień (BOK Na Żubardzkiej, BOK Lutnia)
Prezentacja 15 zespołów zakwalifikowanych przez komisję kwalifikacyjną tj:
- Zespół „Sitowie” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Inowłodzu z przedstawieniem „Krzywa bajka”,
- Zespół Teatralny „SP 3” ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Międzyrzeczu z przedstawieniem „Lot Ikara”,
- Dziecięca Grupa Teatralna „Pod Sceną” z Ośrodka Kultury i Rekreacji w Strykowie z przedstawieniem „Brzechwałki czyli remont charakterów”,
- Grupa Teatralna „8 osób” ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz” w Słupsku z przedstawieniem „Ogarnij się”,
- Teatr „Szpilka” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku z przedstawieniami: „Krzywa bajka”, „ O Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce”,
- „Teatr Bajek Nogajskich” z Muzeum Regionalnego z Radomsku z przedstawieniem „Nogajskie bajki ludowe”,
- Teatr „FIK-MIK” z Domu Kultury w Rybniku - Boguszowicach z przedstawieniem „O wawelskim smoku”,
- Szkolny Teatrzyk „Bajka” z Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Będzinie z przedstawieniem „Calineczka”,
- Zespół „Psia Kość” z Miejskiego Domu Kultury w Słupcy z przedstawieniem „Nasze, Wasze, Wspólne”,
- Grupa Teatralna „Miłośnicy Inscenizowania Odlotowych Dramatów Ewentualnie Kukiełkowych – M.I.O.D.E.K.” z Młodzieżowego Domu Kultury w Chorzowie z przedstawieniem „Bajka o smoku wszystkożernym, królu, królewnie i soczku z marchwi”,
- Zespół „Ene Due Plus” z Ośrodka Działań Twórczych „Światowid” we Wrocławiu z przedstawieniem „Śpiąca królewna”,
- Zespół Teatralny TABULA RASA z Gimnazjum nr 1 w Sieradzu z przedstawieniem „Brzydkie kaczątko”,
- Dziecięca Grupa Teatralna „Lustro” z Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi z przedstawieniem „Bajka o niczym”
- Grupa Teatralna „Busola” z Gimnazjum nr 2 w Łowiczu z przedstawieniem „Historia spod znaku graffiti”,
- Grupa Teatralna „Urwisy z Busoli” ze Stowarzyszenia "Busola dla Artystycznie Uzdolnionych Dzieci"
w Piotrkowie Trybunalskim za przedstawienie „Z zabaw i gier dziecięcych”.
5. Warsztaty dla instruktorów, pedagogów i nauczycieli
6. Warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz instruktorów.
7. Warsztaty dla dzieci i młodzieży „Tańcząca Dziatwa”
8. Spotkania metodyczne i ewaluacyjne:
9. Plenerowa, happeningowa akcja teatralna „Korowód”.