Dzieła romantyzmu w internecie

Banialuka w internecie przybliża maturzystom dzieła romantyzmu

To już druga odsłona cyklu "Bianialuka. Lektury do matury". W czasie epidemii koronawirusa, gdy zajęcia w szkołach i spektakle są zawieszone, zespół teatru postanowił pomóc młodzieży, wykorzystując internet. Pod koniec marca scena zaproponowała maturzystom codzienne spotkania z twórczością Brunona Schulza.


 

"Nasz cykl powraca z wielką siłą romantyzmu. Zwrócimy uwagę na życie wewnętrzne człowieka. Na jego duchowość, uczucia, emocje, na odrębność jednostki ludzkiej, jej odmienność i indywidualność" - podał teatr.

Artyści skupili się na twórczości Adama Mickiewicza, który - wydając w 1822 r. w Wilnie debiutancki tomik "Ballady i romanse" - korzystał z dzieł niemieckich preromantyków: Schillera, Goethego i Buergera. "Dlatego też symbolicznie nasz program rozpoczęliśmy od czytania +Króla Olch+ Johanna Wolfganga Goethego w wykonaniu Marii Byrskiej, a zamkniemy cykl prekursorską balladą romantyczną +Lenora+ Gottfrieda Augusta Buergera w interpretacji Dagmary Włoszek-Rabskiej" - podała bielska scena.

Teatr zapowiedział, że całość programu zwieńczy pokaz zrealizowanego na deskach Banialuki spektaklu "Ballady i romanse" w reżyserii Pawła Aignera.

W czytaniach biorą udział: Małgorzata Bulska, Maria Byrska, Dominika Kaczmarek, Magdalena Obidowska, Katarzyna Pohl, Barbara Rau, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek-Rabska, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Adam Milewski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski, Tomasz Sylwestrzak, Ryszard Sypniewski i Piotr Tomaszewski. W meandry twórczości romantycznej wprowadza uczniów dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego bielskiej ATH prof. Marek Bernacki.

Prezentacje drugiej części programu "Lektury do matury" można znaleźć na facebookowym profilu Banialuki codziennie do 4 maja, o godz. 19.00. Wszystkie odcinki archiwizowane są na stronie Teatru i na kanale YouTube.

Banialuka przypomniała, że przygotowała również program internetowy dla maluchów. Pracownicy sceny pokazali, jak w domowym zaciszu dzieci można stworzyć różne przedmioty, a nawet własny teatr.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych scen lalkowych w Polsce.

Marek Szafrański
Kurier PAP
23 kwietnia 2020
Portrety
Paweł Aigner
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...