Dzień czwarty

38. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi - 2020

Trwa Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi. Mimo, że tegoroczna edycja odbywa się w przestrzeni wirtualnej wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem W czwartek widzowie mieli szansę obejrzeć online spektakle dyplomowe studentów AST Kraków i AST Kraków Filia w Bytomiu.

Młodzi aktorzy Wydziału Teatru Tańca bytomskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie wraz z choreografką Anną Godowską i Sławomirem Krawczyńskim zaprezentowali publiczności zgromadzonej przed ekranami „N/EBO", czyli dwuczęściową opowieść o mieście. Historia została zilustrowana przez zespół dziewiętnastu studentów za pomocą rozmaitych środków ekspresji, wśród których oczywiście dominuje ruch. W tym spektaklu choreografia została wysunięta na pierwszy plan, czemu sprzyja minimalistyczna scenografia. Ogranicza się ona do wielkiego ekranu projekcyjnego, będącego jedynie tłem dla rozgrywających się na scenie wydarzeń. Pierwsza część inscenizacji to spacer po ponurym i tajemniczym mieście, co odbija się echem w towarzyszącej tancerzom muzyce, która bazuje na powtarzających się sekwencjach i przypomina rytmiczny marsz.

Druga odsłona zdecydowanie kontrastuje z poprzednią. Mechaniczna muzyka ustępuje utworom Vivaldiego, a wprowadzenie do czarno-białej scenicznej rzeczywistości trzech kolorów, przywodzi na myśl kolorystykę neoplastycznych dzieł Pieta Mondriana.

Natomiast studenci Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w ramach festiwalu zaprezentowali „Innych ludzi" Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Spektakl to komentarz odnoszący się do współczesnej polskiej rzeczywistości.

Porusza aktualne problemy związane z tolerancją, zdradą, hipokryzją i niezrozumieniem. „Inni ludzie" to przede wszystkim tekst. W inscenizacji Pawła Miśkiewicza ma on szansę dźwięcznie wybrzmieć, ponieważ nie jest zdominowany przez inne środki, takie jak scenografia czy muzyka. Na największe oklaski zasługują aktorzy. Młodzi artyści znakomicie odnaleźli się w tym intensywnym, trzygodzinnym przedstawieniu, tym samym wcielając się w więcej niż jedna postać. Spektakl poraża autentycznością podejmowanej tematyki, a poprzez zastosowanie konkretnych odniesień do świata realnego odbiorca dostrzega, że ma do czynienia z bohaterami z krwi i kości.

Wieczorem chętni ponownie mogli wziąć udział w spotkaniu klubu festiwalowego prowadzonym przez studentów Katedry Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego. Niezmiennie gośćmi rozmowy byli aktorzy, którzy wystąpili w spektaklach retransmitowanych tego dnia.

Alicja Lijewska
Dziennik Teatralny Łódź
27 listopada 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...