Dzień Korei w Bytomiu

"Korea w Twoim Mieście" - Śląski Teatr Tańca i Centrum Kultury Koreańskiej

Śląski Teatr Tańca przy współpracy z Centrum Kultury Koreańskiej zaprasza na Dzień Korei w Bytomiu 3 czerwca 2011 roku, na bytomskim Rynku, od 15.00

Korea w Twoim Mieście to specjalny program wyjazdowy, dzięki któremu mieszkańcy każdego miasta w Polsce mogą doświadczyć niezwykłości obyczajów oraz bogactwa tradycji tego odległego i pięknego kraju. Innowacyjna formuła Moving! Korean Culture powstała na bazie wieloletnich doświadczeń Centrum Kultury Koreańskiej i składa się z najpopularniejszych aktywności, które z powodzeniem przybliżają Polakom tradycyjną i nowoczesną kulturę koreańską. Szeroki wybór elementów programu pozwala na stworzenie w dowolnym miejscu „Dnia Kultury Korei”, pełnym atrakcji, interesujących i wciągających warsztatów oraz niezapomnianych wrażeń.

Atrakcje Dnia Korei:

WARSZTATY HANJI – PAPIER KOREAŃSKI

Koreańska kultura łączy w sobie subtelność, precyzję i ponadczasowość. Papier Hanji perfekcyjnie oddaje to połączenie, dlatego właśnie warsztaty z najtrwalszym papierem świata cieszą się największą popularnością – widoczną we frekwencji i ilości prac. Uczestnicy przy jednym stole pod okiem koreańskich animatorów wyklejają pamiątkowe pudełka z tradycyjnego, ozdobnego papieru. Spotkania przy Hanji to coś więcej niż przemiła atmosfera – efekt własnoręcznej pracy dostarcza wszystkim ogromnej satysfakcji. Hanji pod względem wytrzymałości jest unikatem w skali światowej – jest prawie niezniszczalny! Stare koreańskie przysłowie głosi, że „papier przetrwa tysiąc lat, jedwab zaledwie pięćset”, dlatego dzięki trwałości i udoskonalonej technice wytwarzania można zakwalifikować go jako zabytek kultury. Zawiesinę z kory drzewa morwy papierowej otrzymaną z gotowania i ubijania w roztworze popiołu drzewnego odcedza się przy pomocy bambusowego sita, a następnie farbuje – tak powstaje tradycyjny, cienki koreański papier.

KALIGRAFIA – PISANIE IMION W JĘZYKU KOREAŃSKIM

Mistrz kaligrafii podczas wspólnych zajęć zdradza tajniki perfekcyjnego – zgodnego z zasadami przekazywanymi przez pokolenia – zapisu liter i zasad rządzących tym unikatowym pismem. Następnie przy użyciu tuszu i pędzla w tradycyjny sposób zapisze imię każdego uczestnika na pamiątkę odbytych warsztatów. Niezwykłość narodu koreańskiego przejawia się również w narodowym piśmie wynalezionym w 1443 r. pod kierownictwem króla Sejong. Poprzednia nazwa alfabetu w tłumaczeniu oznaczała „odpowiednie dźwięki dla nauczania ludu”, aby podkreślić jego łatwość w opanowaniu. Ze względu na nowatorski charakter: budowę liter, zapis graficzny odzwierciedlający układ narządów mowy podczas wymawiania i układ sylabogramów jest niezwykle ciekawy dla współczesnych językoznawców.
 
HANBOK PRZEBIERAJ W KOREAŃSKICH STROJACH

Koliste kroje rękawów, spódnice i bluzki wykonane z białej pokrzywy czy tradycyjne skarpetki z zakrzywionymi w górę noskami to niektóre części charakterystycznego ubioru Hanbok. Wspólne spotkanie jest doskonałą okazją, aby przymierzyć narodowe stroje i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Mężczyźni preferują Durumagi i Baji, czyli tradycyjny płaszcz oraz spodnie o luźnym kroju – ubiór umożliwiający swobodne poruszanie się. Kobiety natomiast wyglądają pięknie i subtelnie w bieli – podstawowym kolorze Hanboku. Warto mieć ze sobą aparat, żeby utrwalić swój koreański wizerunek. Piękno tradycyjnego, odświętnego stroju Koreańczyków drzemie w różnorodności eleganckich elementów garderoby, subtelnych i barwnie ozdobionych dodatkach, niepowtarzalnych materiałach, ale przede wszystkim w tym, co symbolizuje – harmonię. Hanbok jest ubierane jedynie podczas świąt i ważnych wydarzeń rodzinnych, jednak jego nowoczesne odmiany cieszą się coraz większą popularnością wśród Koreańczyków.

 KONCERT MUZYKI KOREAŃSKIEJ „Noreum Machi” godz. 17.00 bytomski Rynek / WSTĘP WOLNY

Tradycyjna muzyka koreańska idealnie oddaje temperament Koreańczyków: często improwizowana, bardzo rytmiczna i pełna ekspresji świetnie sprawdza się na koncertach. Najbardziej znane rodzaje tradycyjnej muzyki Korei to pansori – śpiew z akompaniamentem jednego muzyka oraz samulnori – wywodzące się z kultury wsi Korei i wykonywane na tradycyjnych instrumentach perkusyjnych, którym może towarzyszyć śpiew.

Koreańska grupa perkusyjna Noreum Machi jest niezwykle oryginalnym zespołem. Od swojego założenia w 1993 roku Noreum Machi starało się odkryć na nowo muzykę tradycyjną. która pasowałaby do naszych czasów, poprzez łączenie różych typów muzyki na bazie tradycyjnej muzyki koreańskiej, lecz nie tracąc jej struktury. Nazwa zespołu pochodzi od terminu, którym określano koreańskich minstreli, by podkreślić u nich kombinację umiejętności i wyczucia osiąganych tylko przez najlepszych muzyków. Dlatego też, „Noreum Machi” oznaczałoby muzyka tak utalentowanego, że nikt nie ośmieliby się go naśladować. Ostatnimi czasy Noreum Machi przyciaga ogromną uwagę w Korei i na całym świecie. Jednocześnie zespół stara się unikać zbytniego powiązania z  przeszłością i nawiązywać kontakt ze współczesną widownią. Krytycy i publiczność określili Noreum Machi jako grupę fascynującą i nastawioną na przyszłość ze względu na kontakt jaki artyści nawiązują z publicznością, oczywistą przyjemność jaką czerpią z wystepowania oraz głębokie emocje, którymi się dzielą przemieszczając się wprzód i wstecz, pomiędzy przeszłością i przyszłością.

(-)
Materiały Organizatorów
25 maja 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia