Dzień otwarty 2013

Opera Krakowska w Krakowie

W sobotę 7 grudnia 2013 roku Opera Krakowska już po raz kolejny zaprasza na Dzień Otwarty, którego tegorocznym hasłem przewodnim są „Twarze Opery”. Korzystając z możliwości spotkania z naszymi Widzami chcemy pokazać różnorodność i bogactwo operowych twarzy: począwszy od nowego, nareszcie własnego gmachu, poprzez wielość zawodów i pasji pracowników Opery, a kończąc na samych Widzach, Sympatykach i Przyjaciołach naszego teatru, którzy stanowią jego nieodłączną część.

Dlatego też chcemy zaprosić wszystkich na spotkania, pokazy, warsztaty oraz gry, w których będziemy próbowali odkryć choć kilka z wielu Twarzy Opery. W tym celu podzieliliśmy teatr na 5 stref tematycznych, które przedstawią pracę instytucji widzianą z różnych perspektyw, a w każdej z nich Widzowie odkryją wiele, być może zaskakujących, tajemnic naszego teatru. Będą to:

strefa sceny
strefa muzyki
strefa ruchu
strefa kulis oraz
strefa widza.

W Strefie Sceny (Duża Scena) odbędzie się Pokazowa Otwarta Lekcja Baletu oraz dwa spotkania, prezentujące kulisy pracy nad spektaklami. W pierwszym z nich „Światło i dźwięk czyli o technologii w operze" spotkamy się z pracownikami scenotechnicznymi, którzy opowiedzą o swojej pracy i pokażą na czym polega praca akustyka i oświetleniowca w teatrze operowym. Odkryją także swoje drugie twarze opowiadając o swoich pasjach i zainteresowaniach. W drugim ze spotkań „Nim kurtyna pójdzie w górę" sekrety swojego rzemiosła zdradzą panie z pracowni produkcyjnych: krawieckich i modniarskiej, prezentując proces tworzenia kostiumów oraz efekty swojej pracy.

Mieszcząca się w Sali Kameralnej Strefa Muzyki to dwa spotkania z artystami-muzykami. „Z batutą za pan brat" to okazja do poznania tajników pracy dyrygenta i jego współpracy z muzykami. Z muzykami wyjątkowymi, bo z koncertmistrzem Orkiestry Opery Krakowskiej - Swietłaną Białostocką i jej córką Wiktorią, grającą – podobnie jak mama - na skrzypcach i śpiewającą w chórze dziecięcym oraz perkusistkami naszej orkiestry: Sylwią Romek, Żanetą Seweryn i Marią Stojek. Drugie wydarzenie w ramach Strefy Muzyki to opowieści muzyczne w wykonaniu zespołu The Reivers pt. „Dudy, taniec, zabawa czyli Szkocja w Operze" w którym – obok innych artystów - wystąpi Paweł Wójtowicz, koncertmistrz w Orkiestrze Opery Krakowskiej.

Na ten jeden dzień mieszczącą się na IV piętrze Sala Prób zostanie przekształcona w Strefę Ruchu, gdzie odbędą się warsztaty choreograficzno-taneczne „Wytańcz siebie". W ich trakcie uczestnicy poznają taneczną twarz naszego teatru i będą mogli zgłębić tajniki sztuki baletowej i choreograficznej oraz poznać lepiej samych siebie w trakcie pracy z własnym ciałem.

Strefa Kulis na Antresoli to cykl pokazów charakteryzacji scenicznej „Operowy zawrót głowy", w czasie których na oczach widzów statyści przeobrażą się w Macochę z „Kopciuszka", Hrabinę z „Damy pikowej" i Cio-Cio San z „Madama Butterfly". Będzie to możliwość do „podglądnięcia" z bliska pracy charakteryzatorek i fryzjerek operowych i posłuchania ich opowieści o pracy w teatrze.

Strefa ta to także miejsce, w które zapraszamy wszystkie dzieci. Przez cały dzień będą się tam odbywały warsztaty plastyczno-kostiumograficzne „Pokoloruj Operę" oraz malowanie bombek świątecznych. Bombki – w Kawiarni Operowej – będą malować także artyści naszego teatru wraz z rodzinami. Będzie to niepowtarzalna okazja do spotkania z nimi i stworzenia własnej bombki na choinkę.

Również w Kawiarni Operowej będzie można poznać „Słodkie życie artysty", biorąc udział w konkursie na Operowy Deser (szczegóły na www.opera.krakow.pl). Zachęcamy wszystkich Widzów do wzięcia udziału w tym konkursie – chętnych prosimy o przynoszenie konkursowych deserów do godz. 12.30. Specjalna kapituła rozstrzygnie konkurs o godz. 13.00 - na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Strefa Widza to foyer Opery Krakowskiej, w którym czekają na Widzów kolejne atrakcje: aneks kinowy, gdzie „W operowym kinie" zaprezentujemy fragmenty najpiękniejszych inscenizacji Opery Krakowskiej oraz zwiedzanie gmachu Opery, podczas którego wyruszymy na poszukiwanie Upiora Opery (początek zwiedzania w holu kasowym, zwiedzanie tylko w zorganizowanych grupach). W strefie tej Widzowie będą mieli także możliwość obejrzenia wystawy fotografii „Opera wczoraj i dziś", prezentującej jak zmieniał się nasz teatr na przestrzeni lat oraz odwiedzenia przymierzalni kostiumów, by choć na chwilę poczuć się jak gwiazdy sceny operowej.

Do strefy tej o godzinie 12.00 serdecznie zapraszamy naszych najmłodszych Widzów z rodzicami na grę terenową „W operowej mysiej dziurze". W jej trakcie najmłodsi będą mogli poznać i „oswoić" gmach naszego teatru oraz w formie zabawy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat opery, baletu i muzyki. Poznają m.in. skład orkiestry, głosy operowe, czy rodzaje obuwia baletowego.

Strefa Widza to także miejsce gdzie chcemy wraz z naszymi Widzami stworzyć ze zdjęć wielki logotyp Opery. Twarz Opery to także twarz naszej widowni – stałych bywalców i sympatyków, oraz tych, którzy dopiero odkryją nasz teatr jako miejsce dla siebie – zachęcamy do przynoszenia własnych zdjęć, z których będziemy wspólnie wyklejać wielkie kolorowe logo.

Wejściówki na biletowane wydarzenia do odbioru w Kasie Opery od 30 XI br. od godz. 10.00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki na każde wydarzenie.

(-)
Materiał Opery
29 listopada 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...