Dzień pełen cudów

48. Międzynarodowy Dzień Teatru - "Najzwyklejszy cud"-Teatr Lalek Arlekin

27 marca cały świat świętował 48 Międzynarodowy Dzień Teatru. I dla Łodzi ten dzień był szczególny. Obfitował w wiele uroczystości i spotkań ludzi z kręgów kulturalnych - tych tworzących sztukę teatralną oraz jej miłośników.

W południe, jak co roku przy pomniku najwybitniejszego reżysera scen łódzkich – Leona Schillera – zebrali się amatorzy teatru oraz władze miasta, aby uczcić ten ważny dzień. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania zebranych przez prezesa TPŁ Ryszarda Bonisławskiego. Następnie przewodniczący Związku Artystów Scen Polskich Maciej Małek przeczytał orędzie z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru – list napisany przez Ludwika Flaszena „Dzień teatru – laurka z troską” z 1963 roku, ciągle jednak bardzo aktualny. Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie władz miasta, wygłoszenie referatu przez Panią Profesor Annę Kuligowską-Korzeniowską i wręczenie srebrnych medali Zasłużonych Kulturze Gloria Artis oraz odznak honorowych Zasłużonych Dla Kultury Polski. Spotkanie zakończyło złożenie pod pomnikiem Schillera kwiatów przez reprezentacje wszystkich teatrów łódzkich, władz miasta, uczniów PWSFTViT oraz przedstawicieli studiów teatrologicznych Uniwersytetu Łódzkiego z Panią Profesor Anna Kuligowską – Korzeniowską. 

To jednak nie koniec świętowania obchodów Dnia Teatru. Wieczorem w Teatrze Arlekin zostały przyznane przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi medale „Pro publico bono” im. Sabiny Nowickiej za wkład w kulturę i promowanie historii miasta. Medale otrzymali: Julian Baranowski, Wojciech Grochowalski, Prof. Krystyna Juszyńska, Joanna Podolska, Prof. Iwona Wojciechowska, Waldemar Wolański, Bronisław Wrocławski, Archiwum Archidiecezjalne W Łodzi, Muzeum Oświatowe im. Marii Konopnickiej w Bronowie.

Po tych oficjalnych uroczystościach przyszedł czas na to, co dla sympatyków teatru najważniejsze. Teatr Arlekin zaprosił publiczność na premierę sztuki „Najzwyklejszy cud” Eugeniusza Szwarca. 

Jest to baśniowa opowieść dla dorosłych prezentowana w konwencji teatru dla dzieci. Aktorzy wystylizowani jak lalki zapraszają do świata magii i fantazji. Ubrani w piękne stroje, z czerwonymi policzkami, umieszczeni w prostej, jednak bardzo znaczącej scenografii, bawią, zaskakują i wzruszają. Całą historię tworzy i opowiada postać zwana Czarownikiem, który pragnie pokazać swojej ukochanej prawdziwe oblicze miłości i to, jaką ma ona moc. 

Wieczór w Teatrze Lalki Arlekin był wyśmienitym podsumowaniem tego pełnego emocji dnia. Magia teatru znowu dała o sobie znać.

Kamila Golik
Dziennik Teatralny Łódź
30 marca 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia