Dzień pierwszy za nami

1. Festiwal Teatralny WrzAWA

4 lipca artystycznie zawrzało w centrum stolicy! Na patio budynku PAST-y przy Metrze Świętokrzyska wystartował Festiwal Teatralny WrzAWA. Pierwsze wydarzenie w Warszawie, które łączy młodość i historię, teatr i muzykę. Do 7 lipca będzie można zobaczyć najlepsze teatry niezależne z całej Polski, wziąć udział w otwartych warsztatach teatralnych na 11. piętrze na tarasie widokowym, koncertach i nocnych dyskusjach w klubie festiwalowym.

Festiwal Teatralny WrzAWA odbywa się pod hasłem wŻYJ CAŁYM SOBĄ! To pierwsza edycja wydarzenia, którego pomysłodawcami są młodzi artyści z warszawskiego Teatru Pijana Sypialnia. 4 lipca patio historycznego budynku PAST-y przemieniło się w prawdziwą scenę teatralną. WrzAWĘ otworzyli Dyrektorzy Festiwalu – Staszek Dembski oraz Sławek Narloch. Na otwarciu wystąpiła z przemówieniem również Pani Anna Lewak, Prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, która jest gospodarzem wydarzenia. Gości powitała także Pani Violetta Lubacz, właścielka firmy BOOM Bardzo Oryginalna Oferta Marketingowa, producent Festiwalu.

Festiwal otworzył niezwykły koncert Kamila Studnickiego, który w tym roku zdobył Grand Prix i Złotego Tukana 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Recital Kamila „Dym, czyli ...", jest pierwszym muzycznym projektem tego artysty, składającym się z nowych, nastrojowych interpretacji piosenek m.in. Jaquesa Brela, Agnieszki Osieckiej czy Marka Dyjaka. Był to pierwszy koncert artysty w Warszawie.

Zebrana publiczność miała również okazję obejrzeć premierę „Wodewilu Warszawskiego", który jest muzyczną opowieścią o Warszawie przedwojennej i współczesnej. Artyści z Teatru Pijana Sypialnia opowiedzieli, jak widzą Warszawę. Historia o dziewczynach, które przyjeżdżają do stolicy w celu znalezienia dla siebie bogatych mężów jest tylko pretekstem do pokazania, jak Warszawa zmienia się każdego dnia. Scenariusz spektaklu został skonstruowany w oparciu o komiczną operetkę Feliksa Szobera „Podróż po Warszawie". Jednak sporą jego część stanowią teksty własne. W spektaklu pojawiają się przedwojenne szlagiery takie jak „Andzia", ale także mniej znane utwory rozbrzmiewające niegdyś wśród warszawskich podwórek. Artyści wiele miesięcy pracowali intensywnie wokalnie i tanecznie. „Wodewil Warszawski" można będzie obejrzeć ponownie podczas ostatniego dnia Festiwalu, 7 lipca o godzinie 15:00.

Poza spektaklami, organizatorzy przygotowali wiele innych artystycznych atrakcji. 5 lipca w Klubie Festiwalowym HerbaBerba wystąpi Betty Q, najlepsza w Polsce performerka burleski. Od 6 lipca ruszają również warsztaty teatralne, które poprowadzą Teatr Na Chwilę z Gryfina oraz Teatr Ecce Homo z Kielc.

(-)
Mateiały organizatora
5 lipca 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia