"Dziennik" Anne Frank inspiracją dla teatru tańca

"Hello Kitty" - reż. Wojciech Kaproń - Lubelski Teatr Tańca

Spektakl pt. "Hello Kitty", inspirowany "Dziennikiem" Anne Frank, napisanym podczas okupacji przez 13-letnią Żydówkę, pokazał w sobotę Lubelski Teatr Tańca. Przedstawienie w metaforyczny sposób ukazuje problem wolności, samotności, utraconego dzieciństwa.

- To pewnego rodzaju przełożenie, trawestacja "Dzienników" Anny Frank dokonana środkami tanecznymi, teatralnymi i wizualnymi - powiedział reżyser "Hello Kitty" Wojciech Kaproń.

"Dziennik" Anne Frank to książka powstała z fragmentów pamiętnika pisanego przez 13-letnią żydowską dziewczynkę podczas ukrywania się jej rodziny i przyjaciół w czasie drugiej wojny światowej w okupowanej przez nazistów Holandii. Rodzina Franków ukrywała się przez ponad dwa lata w jednym z domów w centrum Amsterdamu. W sierpniu 1944 r., zadenuncjowani przez donosiciela, zostali aresztowani i wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Anne trafiła do obozu Bergen-Belsen w Niemczech, gdzie zmarła na tyfus. Pamiętnik dziewczynki odzyskał po wojnie jej ojciec.

Artyści lubelskiego teatru poprzez taniec, ale też przy pomocy gry świateł, muzyki, wyświetlanych animacji - w sposób symboliczny i metaforyczny prezentują targające bohaterką emocje, jej gwałtowne dorastanie, chęć ocalenia w sobie tego, co dobre.

Jak podkreśla Kaproń, w "Dzienniku" najbardziej poruszająca jest sytuacja młodego człowieka, który nagle znajduje się w bardzo ograniczonej przestrzeni, wokół której panuje świat niosący stale zagrożenie.

- Dla mnie ważne jest tu istnienie młodego człowieka z jednej strony w świecie zewnętrznym, który jest światem mordu, agresji, śmierci, nieustającej niesprawiedliwości, a z drugiej - w świecie tej oficyny, czyli kryjówki, czyli w istocie więzienia dla tych ludzi - powiedział.

Według reżysera w zapiskach Anne Frank można odczytać, jak podczas dwóch lat funkcjonowania w kryjówce przeżyła ona utratę dziecięcej naiwności i przeszła przyśpieszone dojrzewanie, które doprowadziło ją do przenikliwego zrozumienia swojej samotności.

- W tym malutkim świecie, w tej oficynie prowadzi ona swoją wewnętrzną wędrówkę. Taka podróż w samotność jest dla niej kojąca, to taki wentyl bezpieczeństwa, dzięki któremu udaje się nie zwariować - dodał Kaproń.

Tytuł spektaklu nawiązuje do postaci o imieniu Kitty, nieistniejącej przyjaciółki, do której Anne Frank adresowała swoje zapiski w pamiętniku.

"Dziennik" Anne Frank po raz pierwszy został wydany w Amsterdamie w 1947 r., potem przetłumaczono go na wiele języków. Jest wpisany na listę najbardziej wartościowych dokumentów świata - "Pamięć świata" UNESCO. Zapiski Anne Frank były inspiracją dla wielu twórców teatralnych i filmowych. W oparciu o nie powstał m. in. nagrodzony trzema Oskarami film "Pamiętnik Anny Frank" w reż. George'a Stevensa.

(-)
(PAP)
17 grudnia 2012
Portrety
Wojtek Kaproń

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...