Dziewiąty Festiwal Literacki

9. Festiwal Literacki Sopot - 20-23 sierpnia 2020

Literaturze i kulturze Kanady poświęcony jest, rozpoczynający się w czwartek, 9. Festiwal Literacki Sopot. Z powodu epidemii koronawirusa impreza będzie miała charakter hybrydowy - część spotkań odbędzie się online, a te na żywo odbędą się z mniejszą widownią.

Zaproszenie na 9. Literacki Sopot przyjęli uznani kanadyjscy autorzy i autorki m.in. Patrick de Witt, Madeliene Thien, David Szalay oraz Esi Eduygan.

"Spotkania z autorami, którzy mogli przyjechać do Sopotu, odbędą się na żywo, z odpowiednio zmniejszoną publicznością, natomiast rozmowy z zagranicznymi pisarzami będą transmitowane na żywo prosto z Kanady. Mimo reżimu sanitarnego i ograniczeń, festiwal będzie dostępny dla wszystkich, a to za sprawą obecności wydarzeń w internecie. Poszczególne spotkania z autorami i debaty będzie można oglądać na żywo na kanale YouTube i Facebook" - poinformował Marek Niziołek z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sopocie.

Podczas Literackiego Sopotu odbędą się premiery książek kanadyjskich twórców.

Jednym z nich będzie Patrick de Witt, autor znany m.in. z nagrodzonej Nagrodą Kanadyjskiego Stowarzyszenia Literackiego i nominowanej do Bookera książki "Bracia Sisters" (tłum. Paweł Schreiber). Fizycznie w Sopocie zagości David Szalay, autor powieści "Turbulencje" (tłum. Dobromiła Jankowska), która w lipcu miała polską premierę.

Z kolei online pojawi się także Michael Crummey. Jego powieść "Bez winy" (tłum. Michał Alenowicz), której polskie tłumaczenie ukaże się premierowo na festiwalu, znalazła się w finale Nagrody Scotiabank Giller. 23 sierpnia, w ostatnim dniu festiwalu również Nicolas Dickner - autor poruszającej książki "Nikolski" (tłum. Magdalena Kamińska-Maurugeon), nagrodzonej Prix Anne-H,bert, Prix litt,raire des coll,giens oraz Prix des libraires du Qu,bec, opowie uczestnikom o swojej twórczości.

Na scenie pojawią się także piszące kobiety, w tym Madelaine Thien, autorka o chińsko-malezyjskich korzeniach, która uznawana jest w Kanadzie za najlepiej zapowiadającą się pisarkę młodego pokolenia. Za powieść "Nie mówcie, że nie mamy niczego" (tłum. Łukasz Małecki) otrzymała Giller Prize i znalazła się na krótkiej liście nagrody Man Booker Prize. W Sopocie uczestnicy festiwalu będą mieli również okazję spotkania oraz wysłuchania Esi Edugyan, autorki nagrodzonej dwukrotnie Giller Prize. W czasie festiwalu będzie miała polską premierę jedna z jej nagrodzonych książek: "Washington Black" (tłum. Bohdan Maliborski).

Na Łysej Górze Krystyna Janda będzie czytać fragmenty "Kapelusza całego w czereśniach" Oriany Fallaci. Wydarzenie to będzie zapowiedzią przyszłorocznej, włoskiej odsłony festiwalu Literacki Sopot.

Nowością tegorocznego festiwalu będzie m.in. pasmo "Debiuty".

Do grona debiutantów należą: Jędrzej Napiecek, który opowie "O królu który uciekł" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej), czyli "jednej z najbardziej popapranych opowieści o kryzysie władzy w historii Polski". Barbara Sadurska zaprezentuje swoją "Mapę" (wyd. Nisza) tj. opowiadania połączone motywem XV-wiecznej mapy świata. O "Pannie doktór Sadowskiej" (wyd. Dowody Na Istnienie) będzie się można dowiedzieć z rozmowy z jej autorem - Wojtkiem Szotem - który swoją powieść oparł na historii bohaterki skandali międzywojennej Warszawy. O problemach nurtujących prekariat opowie zaś Natalka Suszczyńska, autorka książki "Dropie" (wyd. Korporacja Ha!art).

Nowością tegorocznego festiwalu jest także aukcja książek polskich pisarzy z ich autografami, która odbędzie się w sobotę na Placu Mancowym. Wydarzenie poprowadzi Sylwia Chutnik, a pieniądze z licytacji zasilą Komisję Socjalną Stowarzyszenia Unia Literacka.

(-)
Materiał nadesłany
20 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...