Dziewięć przyjemności

16. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Już 14 lutego rozpocznie się XVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, w trakcie którego zobaczymy dziewięć spektakli z Polski i trzy z zagranicy. Ewa Pilawska po raz kolejny zaprasza do Łodzi najlepsze nazwiska ze świata teatru

Na stronie internetowej Teatru Powszechnego (www.powszechny.pl) jest już program XVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Pierwsze przedstawienie, które zobaczymy podczas tegorocznej edycji 14 i 15 lutego, to "Wymazywanie" Thomasa Bernharda w reż. Krystiana Lupy. Spektakl pokazywany był w paryskim Odeonie i w Belgradzie. Łodzianie zobaczą go w Teatrze Wielkim (pl. Dąbrowskiego) o godz. 20. W spektaklu wystąpi m.in.: Maja Komorowska, Piotr Skiba i Adam Ferency.

6 i 7 marca o godz. 18 będzie można zobaczyć "Trylogię" wg Henryka Sienkiewicza w reż. Jana Klaty. Grają m.in.: Anna Dymna, Krzysztof Globisz i Jan Peszek. Tydzień później, 13 i 14 marca, o godz. 19 zobaczymy pierwszy zagraniczny spektakl - "U pani miłosierdzia" Ivana Cankara i Silvana Omerzu ze słowackiego Teatru Mladinsko z Lublany w reż. Silvana Omerzu. Dwa dni później, 16 i 17 marca, o godz. 19 rozpocznie się widowisko inspirowane "Rokiem 1984" George\'a Orwella - "2084" w reż. Michała Siegoczyńskiego z Teatru Powszechnego z Radomia i teatru Na Woli w Warszawie. Na scenie zobaczymy Aleksandrę Bednarz i Krzysztofa Prałata. 20 i 21 marca jedną z ostatnich premier pokaże organizator festiwalu Teatr Powszechny z Łodzi; jeszcze nie zdecydowano którą.

21 i 22 marca o godz. 19 w Wytwórni (ul. Łąkowa 29) teatr Polonia z Warszawy pokaże "Wassę Żeleznową" Maksima Gorkiego w reż. Waldemara Raźniaka. Na scenie pojawią się Krystyna Janda i Jerzy Trela. 23 i 24 marca w Wytwórni o godz. 19 Teatr Narodowy pokaże "Fedrę" w reż. Mai Kleczewskiej. W spektaklu zobaczymy m.in.: Danutę Stenkę, Kamillę Baar i Jana Englerta. 27 i 28 marca o godz. 19 wystąpi drugi gość zagraniczny - "Trzecia generacja" w reż. Yaela Ronena to koprodukcja Teatru Habima z Tel Avivu i berlińskiego Schaubühne. 10 kwietnia kolejny gość zagraniczny: w wykonaniu aktorów z Teatru Katona z Budapesztu zobaczymy "Opowieści lasku wiedeńskiego" Ödöna von Horvatha w reż. Gábor Zsámbéki. 1

5 i 16 kwietnia o godz. 18 teatr Łaźnia Nowa z Krakowa pokaże spektakl "Supernova. Rekonstrukcja" w reż. Marcina Wierzchowskiego. W spektaklu wystąpią m.in. Agnieszka Jaworska i Maciej Adamczyk. Ostatnie dwa wieczory festiwalu, 17 i 18 kwietnia, widzowie festiwalu spędzą w Wytwórni, gdzie o godz. 18 zobaczą "(A)pollonię" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego z Teatru Nowego w Warszawie, w której grają: Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Andrzej Chyra, Marek Kalita, Jacek Poniedziałek i Maciej Stuhr.

Dodatkową atrakcją tegorocznego festiwalu będą koncerty muzyki teatralnej, instalacje plastyczne, wystawy polskie i zagraniczne, projekcje filmowe i dyskusje prowadzone przez teoretyków i krytyków z twórcami teatru.

Teatr Powszechny w ciągu kilku dni poda informację o cenach biletów i terminie ich sprzedaży.

Joanna Rybus
Gazeta Wyborcza Łódź
19 stycznia 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia