Dziś i jutro „Teatrologia na rozdrożu"

rusza I Otwarte Forum Twórcze i Naukowe w Jaśkowicach

Już dziś niewielka miejscowość na Śląsku będzie gościła u siebie artystów i teatrologów z całej Polski.

Stowarzyszanie Teatralne Dom z Jaśkowic, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Orzeszu oraz pracownikami naukowymi Zakładu Teatru I Dramatu Uniwersytety Śląskiego w Katowicach, organizuje w dniach 3-4 kwietnia na Sali Widowiskowej w Jaśkowicach konferencję naukową, połączoną z występami amatorskich grup teatralnych. Konferencja jest zorganizowana pod nazwa I Otwarte Forum Twórcze i Naukowe w Jaśkowicach „Teatrologia na rozdrożu", ponieważ w jednym miejscu i czasie, grupa ludzi skupionych zawodowo i amatorsko wokół teatru i nauki o teatrze - teatrologii, będzie mogła rozmawiać o rzeczach ważnych, związanych z przyszłością ich pracy.

Organizatorzy stworzyli I OFTiN w miejscu, które z dyskursem akademickim i twórczością teatralną nie kojarzyły się dotąd w ogóle. Wyszli z akademickich murów, które narzucają często pewną konwencję dyskursu naukowego i stworzyli specjalne warunki w miejscu, które z dyskursem akademickim i twórczością teatralną nie kojarzyły się dotąd w ogóle. Te specjalne warunki to nie tylko samo miejsce, Jaśkowice, w którym od zawsze ścierają się dwa światy. Jest w Jaśkowicach żywioł wiejski, ale także istnieje odwieczny oddech kopalń i fabryk tak charakterystyczny dla śląskiego krajobrazu. Specjalne warunki, to także przygotowywana na potrzeby spotkania przestrzeń teatralna, wyjątkowa scenografia, której twórcą jest Anna Wołoszczuk.

Jak sama mówi: „To miejsce ma sprzyjać dyskusji, prowokować refleksje, pobudzać linie myśli. Aby uzyskać atmosferę takiego miejsca, tworzę wnętrze, w którym ściany to białe, transparentne połacie materiału, rozpięte na metalowych szkieletach rusztowań. Ściany te, rozświetlane z zewnątrz mają charakter zbliżony do pergaminowych lampionów. Miękkie światło przebijające się przez materiał rysuje na nim cienie rusztowań. To nadaje tej jasnej świetlistej bryle geometrycznego charakteru. Tak skomponowane – proste i czyste miejsce – wypełniam kilkoma niezbędnymi meblami: ciężki, drewniany, surowy stół, wielkie jutowe poduchy, proste drewniane krzesła."

Temat pierwszego spotkania w ramach Otwartego Forum, "Teatrologia na rozdrożach" ma odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań dotyczących sytuacji, w jakiej znajduje się współczesna teatrologia, min: jaka relacja zachodzi na styku artysta teatru a naukowiec? Czy jest możliwa między nimi współpraca, czy jest ona potrzebna?Jaką wartość dla artysty teatru mają badania naukowe, a także jakie miejsce zajmuje sama teatrologia w dzisiejszej nauce?

W konferencji biorą udział studenci, doktoranci, doktorzy i profesorzy, zarówno jako prelegenci jak i słuchacze, z różnych uczelni krajowych oraz z zagranicy. Dodatkowymi gośćmi są zaproszeni naukowcy oraz artyści teatralni, którzy wezmą udział w dyskusjach oraz zaprezentują własny dorobek naukowy i artystyczny. Zgromadzona publiczność będzie mogła obejrzeć następujące spektakle: „Prezentacja pracy w toku, czyli rzecz o ludzkiej złości" (praca warsztatowa Stowarzyszenia Teatralnego Dom z Jaśkowic), „Opowieść z Grzybowszczyzny" (scenariusz spektaklu zbudowany został z fragmentów wywiadów przeprowadzonych przez uczestników I Pleneru Antropologiczno-Teatrologicznego „Grzybowszczyzna 2012" w maju 2012 roku, a także z fragmentów ich dzienników), „KRE-ON KRE-ONA KRE-ONO"(spektakl inaugurujący działalność fundacji na rzecz młodych twórców sztuk performatywnych i multimedialnych „JAZDA POLSKA"). Prezentowana będzie także projekcja spektaklu „Dziewczynka z zapałkami" oraz wystawa fotografii „Rytuał świętej codzienności człowieka gardzienickiego".

Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta Orzesze a patronat honorowy nad wydarzeniem objął Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz Dziekan Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie dr Jacek Łumiński.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Dokładny program konferencji oraz więcej informacji można znaleźć na stronie www.otwarteforum.eu.

(-)
Materiał Organizatorów
3 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia