Dziś na Konfrontacjach Teatralnych

18. Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne

W kolejnym dniu festiwalu organizatorzy polecają m. in. spektakl "Do władzy wielkiej i sprawiedliwej" Teatru Ósmego dnia oraz wałbrzyski spektakl duetu Strzępka/Demirski "O dobru".

Już dziś w programie Konfrontacji dwie mocne pozycje. Spektakl "Do władzy wielkiej i sprawiedliwej" zaprezentuje jedna z najsłynniejszych polskich grup teatralnych, wywodząca się ze studenckiego teatru kontrkulturowego lat 60. - Teatr Ósmego Dnia. To kolejne przedstawienie w dorobku Ósemek oparte o materiały dokumentalne i stanowiące bardzo gorzki komentarz do naszej nowej, wspaniałej rzeczywistości demokracji i dobrobytu.

Drugą propozycję przygotował Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Twórcy spektaklu, Monika Strzępka i Paweł Demirski kontynuują cykl krytycznych opowieści na temat współczesnego społeczeństwa. Demaskują mechanizmy ekonomii neoliberalnej, w której miejsce solidarności społecznej zajmuje indywidualizm graniczący z egocentryzmem, bezwzględna walka o własny sukces i tzw. "regulacje wolnego rynku".

Zapraszamy też do Kina Konfrontacji. W środę na ekranie zobaczymy włoski dramat "Cezar musi umrzeć" mówiący o pensjonariuszach więzienia, którzy biorą udział w próbach do sztuki Szekspira "Juliusz Cezar". Późnym wieczorem warto zajrzeć do Szklarni na Muzyczne Konfrontacje Nocą. Tym razem imprezę rozkręcą Słabi Prezenterzy - dj-ski kolektyw z Lublina.

środa - 16.10

Do władzy wielkiej i sprawiedliwej / Teatr Ósmego Dnia / 18:00 / Sala Widowiskowa CK / 90 min / 30/20 zł / **

"Do władzy wielkiej i sprawiedliwiej" to kolejny spektakl w dorobku Ósemek, który oparty jest o materiały dokumentalne i stanowi bardzo gorzki komentarz do naszej nowej, wspaniałej rzeczywistości demokracji i dobrobytu. W rzeczywistości po 1989 roku polska demokracja często sprowadza się do gry o władzę i uwagę mediów, a dobrobyt pozostaje przywilejem dla nielicznych. Społeczne koszty transformacji ustrojowej okazały się bardzo wysokie, a frustracja społeczeństwa rośnie.

Być może dlatego wciąż piszemy donosy. Bo sąsiadowi jest lepiej, bo nam się nudzi, bo on ma urlop zdrowotny, a ja też bym tak chciał. Większość z nich jest nawet zabawna w swoim absurdzie i zacietrzewieniu. Śmiech więźnie w gardle, kiedy w drugiej części spektaklu konfrontujemy się z historyczną rolą donosów i konsekwencjami, jakie nieraz powodowały - w innych okolicznościach.

O dobru, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego / 20:00 / Sala Widowiskowa Galerii Labirynt / 135 min / 30/20 zł /**

Co jest działaniem ważniejszym z punktu widzenia moralności - upublicznienie przekrętów władzy czy zaniesienie choremu sąsiadowi zupy? Dlaczego Amy Winehouse musiała umrzeć? Jak będzie wyglądał świat bez ekonomistów i bankierów?

Monika Strzępka i Paweł Demirski kontynuują cykl krytycznych opowieści na temat współczesnego społeczeństwa. Demaskują mechanizmy ekonomii neoliberalnej, w której miejsce solidarności społecznej zajmuje indywidualizm graniczący z egocentryzmem, bezwzględna walka o własny sukces, i tzw. "regulacje wolnego rynku", cokolwiek to rzeczywiście oznacza.

Ten spektakl znakomici twórcy zadedykowali "ludziom dobrej woli", pytając, czy chęć czynienia dobra jest dzisiaj szaleństwem, czy też może współczesna rzeczywistość coraz bardziej przypomina "dom wariatów", z którego mamy ochotę uciekać jak najdalej.

Cezar musi umrzeć / kino konfrontacji / 16:00 / Sala Kinowa CK / 10/8 zł

Pensjonariusze włoskiego więzienia biorą udział w próbach do sztuki Szekspira "Juliusz Cezar". Próby odbywają się w klaustrofobicznych więziennych korytarzach, na spacerniaku, w sali wizyt. Więźniowie uczą się ról w czasie wolnym, tłumacząc język Szekspira na ten, w którym myślą i czują. Powoli coraz mocniej utożsamiają się ze swoimi bohaterami.

Słabi Prezenterzy / muzyczne konfrontacje nocą / 22:00 / Klub Festiwalowy / wstęp wolny

Słabi Prezenterzy - dj-ski kolektyw z Lublina. Swoje sety najczęściej budują wokół skojarzeń z nazwą imprezy. Kiedy nie chce im się nic wymyślać, prezentująnajsłabsze kawałki Grali imprezy między innymi na festiwalach: Filmoffo, Jazz Bez, Festiwalu Dobrych Filmów. Słabek - znany także jako Ksienżyc z zespołu Naczynia. Słabiak - znany także jako Pan Szalak, Karol - też słaby, to się załapał. Ze wspólnych rozmów, imprez oraz potrzeby duszy zrodziła się idea prezentowania bliźnim mnóstwa "słabej" muzyki, aby nieść kaganiec oświaty muzycznej, gdyż jak ogólnie wiadomo "dobrej" muzyki wszędzie pełno, a ze "słabą" jest słabo.

* spektakl w oryginalnej wersji językowej

**spektakl z tłumaczeniem

(-)
Materiał Festiwalu
16 października 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia