Dziś na Konfrontacjach Teatralnych

18. Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne

W przedostatnim dniu festiwalu m.in spektakl "Sierakowski", spotkanie z prof. Krystyną Duniec, a w teatralnym kinie film o artyście, który przygotowuje mega-realistyczny spektakl.

Przed nami ostatni spektakl tegorocznej edycji, który wyszedł spod skrzydeł Komuny Warszawa. "Sierakowski" to błyskotliwa, zabawna, ale i gorzka wariacja na temat biografii Sławomira Sierakowskiego i możliwych dalszych jego losów. Jest także ważną, autoironiczną wypowiedzią twórców, którzy sami chcieli kiedyś zmienić świat. Ostatecznie musieli jednak ogłosić klęskę swoich ideałów.

Zobaczymy też spektakl o publiczności, stawiający pytanie o teatr i jego możliwości/obowiązki/ograniczenia. Jednocześnie jest wymagającym i odważnym spotkaniem z widzem-partnerem. Xavier Le Roy wraz ze swoimi współpracownikami tworzy w "Low Pieces" fascynującą sytuacją społeczną, z jasnymi, uczciwymi regułami gry i w wyjątkowym w teatrze partnerskim dialogu z publicznością.

Swój pogląd o teatrze przedstawi także podczas spotkania z publicznością Konfrontacji prof. Krystyna Duniec. Jej eseje zgromadzone w książce "Ciało w teatrze" stanowią próbę refleksji nad kondycją współczesnego aktora i estetyką teatru, w którym występuje.

Jak co dzień zapraszamy do Kina Konfrontacji. Tym razem zobaczymy film Charliego Kaufmana "Synekdocha, Nowy Jork", czyli niezwykłą historię twórcy teatralnego, który pracuje nad dziełem życia - spektaklem realistycznym w każdym calu. Natomiast w klubie festiwalowym zagrają muzycy, których pseudonimy mogą stanowić wyzwanie dla niemal każdego obcokrajowca, czyli DJ Pszczelarz i Szerszenie.

Sierakowski / Komuna Warszawa / 18:00 / Sala Widowiskowa CK / 65 min / 30/20 zł/**

Spektakl Komuny Warszawa jest błyskotliwą, zabawną, ale i gorzką wariacją na temat biografii Sławomira Sierakowskiego i możliwych dalszych jego losów. Jest także ważną, autoironiczną wypowiedzią twórców: zespół Komuny, jeszcze jako Komuna Otwock, przez wiele lat sam zmienić świat. Kilka lat temu członkowie Komuny ogłosili klęskę swoich ideałów, które rozbiły się o nową, kapitalistyczną rzeczywistość - i postanowili stworzyć nowy ośrodek teatralny w Warszawie oraz skupić się na pracy artystycznej. Scenariusz ich spektaklu o Sierakowskim powstał za zgodą zainteresowanego, który udostępnił rozmaite informacje biograficzne - jednak sam spektakl zobaczył dopiero na jednym z ostatnich warszawskich pokazów

Low Pieces / Xavier Le Roy / 21:00 / Sala Widowiskowa Galerii Labirynt / 90 min / 40/30 zł *

Low Pieces jest spektaklem o publiczności, pytaniem o teatr i jego możliwości/obowiązki/ograniczenia. Jednocześnie jest wymagającym i odważnym spotkaniem z widzem-partnerem. Xavier Le Roy wraz ze swoimi współpracownikami tworzy fascynującą sytuacją społeczną, z jasnymi, uczciwymi regułami gry i wyjątkowym w teatrze partnerskim dialogu z publicznością. Jego spektakl przekracza granice tańca, teatru, łamie konwencje, wystawia na próbę konsekwencje podziału przestrzeni na scenę i widownię. Zadaje pytanie o rolę widza jako współtwórcy spektaklu; pyta o percepcję, jej możliwości, ograniczenia, o to, kto decyduje o jej kształcie i charakterze. "Low pieces" tworzą znakomici tancerze, choreografowie, performerzy, badacze i nauczyciele z całej Europy - nigdzie dotąd nie można było ich spotkać razem na scenie. "Low Pieces" jest od 2011 roku jednym z najważniejszych wydarzeń festiwali nie tylko współczesnego tańca, ale i teatru (m.in. wielki sukces na Festiwalu w Awnionie 2011 roku). W Polsce pokazujemy go po raz pierwszy.

cialo_w_tancuSpotkanie z prof. Krystyną Duniec: Ciało w teatrze 16:00 [Sala Czarna CK] wstęp wolny

Eseje zgromadzone w książce "Ciało w teatrze" stanowią próbę refleksji nad kondycją współczesnego aktora i estetyką teatru, w którym występuje. Określają typy teatralnych bohaterów i rozważają kwestie tożsamościowe, pokazując z jednej strony, jak artyści konstruują swoje własne wizerunki na użytek publiczny i jak je dekonstruują na scenie w autobiograficznych narracjach intymnych. Obserwacja, że współczesny teatr wykorzystuje doświadczenie ciała, kontekstualizując je jako przedmiot użytkowy, czy to w celu estetycznej przyjemności, czy ironicznej dekonstrukcji, doprowadziła w finale do postawienia tezy, że teatr, choć otwiera pole dla różnych odniesień, stanowi niejednokrotnie jedynie, czy też aż, zbiór ready-mades. W zamyśle książka o ciele w teatrze ma być analizą teatralnego demontażu estetycznych i kulturowych stereotypów, refleksją nad kolonizującymi strategiami i narcystycznymi praktykami teatralnymi. Ale przede wszystkim jest afirmacją teatru, gdzie ciało nienormatywne, przemilczane, prześladowane, słabe, pokrzywdzone i skolonizowane odnajduje swoje miejsce.

Synekdocha, Nowy Jork / kino konfrontacji / 16:00 Sala Kinowa CK] 10/8 zł

Niezwykła historia twórcy teatralnego, który pracuje nad dziełem życia - spektaklem realistycznym w każdym calu. Caden Cotard, neurotyczny i zagubiony reżyser, rozpaczliwie próbuje znaleźć jakiś sens poprzez sztukę, wyrazić jakoś siebie, dowiedzieć się, czego naprawdę pragnie. Mijają lata pracy, zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością, górę biorą niespełnione marzenia i zawiedzione nadzieje.

Dj Pszczelarz i Szerszenie / muzyczne konfrontacje nocą / 22:00 / Klub Festiwalowy / wstęp wolny

DJ Pszczelarz i Szerszenie to efekt spotkania Sebastiana Buczka - artysty, wynalazcy i materiałoznawcy z duetem didżejskim Śmierć Disko Sound(s).

DJ Pszczelarz i Szerszenie zaprezentują selekcję nagrań retro, vintage, oldschoolowych, trzeszczących, szumiących staroci. Wszystko z zakurzonych czarnych (i nie tylko) płyt, zmiksowane w sposób przyprawiający o zgrzytanie zębów klubowych wyjadaczy i o siwe włosy w uszach audiofilów. Muzyka z zacierających się wspomnień Waszych, Waszych rodziców, dziadów i pradziadów.

* spektakl w oryginalnej wersji językowej

**spektakl z tłumaczeniem

(-)
Materiał Festiwalu
18 października 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...