Dziś rozpoczyna się Hajdpark

4. Praski Przegląd Teatralny Hajdpark

Spektakl zainspirowany poezją Sylwii Plath, monodram o Marlenie Dietrich oraz opowieść o legendzie z Cieszyna Adolfie "Bolko" Kantorze - to najciekawsze pozycje ruszającego dziś Praskiego Przeglądu Teatralnego Hajdpark. To już czwarta edycja odbywającego się w Teatrze Wytwórnia przy ulicy Ząbkowskiej festiwalu.

Przegląd zainauguruje występ włoskiego teatru tańca Aleph. Najnowsza produkcja rzymskiej grupy - "Pietre" - powstała z inspiracji wierszem o tym samym tytule autorstwa wybitnej amerykańskiej poetki Syłvii Plath. Tekst ten oparty jest na koncepcji "skamienienia", oznaczającej stan zawierający wszystkie emocje i lęki człowieka. W przedstawieniu pięciu tancerzy, bazując na improwizacji, przebiera się w garderobie, która stanowi element scenografii. Tancerze pozostają w ciągłym ruchu, co kontrastuje z postępującym wewnętrznym skamienieniem, jakie się w nich dokonuje. 

Cieszyńskie Studio Teatralne pokaże na festiwalu dwa spektakle. Jutro zaprezentowana będzie "Droga Żywiecka" - opowieść o poszukiwaniu tożsamości, sensu istnienia i tworzenia. Bohaterowie odwołują się do wartości świata, który został zniszczony wraz z wojną. Autor scenariusza zestawia dwa historyczne czasy, dwie epoki, konfrontuje postawy i zachowania sprzed, i po niej. Drugi spektakl cieszyńskiej grupy to "Bolko Kantor" - rzecz o legendzie z Cieszyna. Adolf "Bolko" Kantor był mistrzem boksu, społecznikiem, patriotą i symbolem niezłomnego ducha. Człowiekiem, o którym jedni opowiadają z powściągliwością i niepewnością, inni z podziwem. 

Teatr Porywacze Ciał przywiezie do Warszawy monodram ,yery" w wykonaniu i w reżyserii Macieja Adamczyka. Z kolei toruński Teatr Wiczy w przedstawieniu "Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich" rozprawia się z mitem wielkiej aktorki, która ostatnie 13 lat swojego życia spędziła w swoim domu w Paryżu, gdzie zmarła w samotności. Spektakl jest intymnym portretem gwiazdy, artystki, która zapoczątkowała zupełnie nowy wizerunek kobiety: pięknej, niezależnej, wzbudzającej podziw nie tylko u mężczyzn. 

W piątek natomiast scena Witkacego.wro (niezależna grupa teatralna, założona w 2003 roku z inicjatywy Sebastiana Mąjewskiego) wystawi w Wytwórni surrealistyczny spektakl "Na zachód od Sao Paulo". 

Tego samego wieczoru w Teatrze Wytwórnia kwartet kamiński/tochowicz/torhan/adamczyk pokaże "Wyrzeczenie" - przedstawienie składające się na filozofię życia codziennego w kapitalistycznej Polsce początków XXI wieku. 

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty tańca współczesnego, a także koncert elektronicznej grupy Polpo Motel, czyli duetu Olgi Myslowskiej i Daniela Pigońskiego. Teatr Wytwórnia ul. Ząbkowska 27/31 godz. 20, bilety 20 i 30 zł; karnet 100 zł

Barbara Bardadyn
Dziennik dodatek - Warszawa
25 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia