Dziś "Śmierć Ofelii"

Cykl "Wyspiański. Nikt mnie nie zna" w IT w Warszawie

Dziś o 19.00 Instytut Teatralny zaprasza na czytanie "Śmierci Ofelii" duetu Wysocka/Burzyńska w ramach cyklu "Wyspiański. Nikt mnie nie zna".

"Śmierć Ofelii" Stanisława Wyspiańskiego ma walor partytury muzycznej: słowami-kluczowymi w przypadku tego tekstu są głos, rytm, melodia, śpiew, szum. Ale też lustro, refleksy, odbicie. Monolog bohaterki okazuje się tak naprawdę dialogiem: z samą sobą, z przeszłym (już nieistniejącym) i przyszłym (potencjalnym, ale przekreślonym samobójczym gestem) "ja", z mitem. Ze wszystkimi wariantami bohaterki, zarówno tymi, które Wyspiański mógł znać (od Szekspirowskiego pierwowzoru począwszy) jak i tymi, których poznać nie mógł (na czele z Müllerowską Ofelią z HamletaMaszyny).

Istotą działania Ofelii jest powtórzenie. U Szekspira partie tej bohaterki mają charakter drugiego głosu wobec głosu Hamleta; u Wyspiańskiego Ofelia w dużym stopniu powtarza jego szaleństwo i rebelię, ale w to powtórzenie wprowadza różnicę. Jest echem, które wcale - wbrew powszechnemu przekonaniu - nie ma w sobie nic z tautologii czy podrzędności.

Echo to obietnica dialogu z własnym "ja" - możliwość usłyszenia siebie tak, jak słyszy się Innego.

Echo budzi strach - konfrontacja z własną podwójnością jest doświadczeniem traumatycznym.

Echo to doświadczenie śmierci, której nie potrafimy zobaczyć czy sobie wyobrazić - bo zawsze wyobrażamy sobie śmierć Innego, zapośredniczoną w cudzym doświadczeniu egzystencjalnym.

Echo oznacza spotkanie z własną śmiercią - zanikającym głosem odbijającym się o ściany rzeczywistości, zanikającym sygnałem.

Reżyseria: Barbara Wysocka

Dramaturgia: Anna R. Burzyńska

Występują: Arkadiusz Brykalski, Grzegorz Falkowski, Ewa Skibińska, Barbara Wysocka

Po spotkaniu zapraszamy na dyskusję z udziałem Olgi Katafiasz, Anny Kapusty, Anny Kowalcze-Pawlik

Prowadzenie: Anna R. Burzyńska

"Nikt mnie zna" to cykl czytań scenicznych, w sezonie 2016/17 poświęconych tekstom Stanisława Wyspiańskiego. Zasadą projektu jest inicjowanie dialogu oraz integrowanie pracy badawczej i poszukiwań artystycznych. "Śmierć Ofelii" jest ostatnim czytaniem cyklu.

(-)
Materiał Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego
18 maja 2017

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...