Dziś start

42. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska"

Najciekawsze inscenizacje klasyki polskiej literatury zobaczą widzowie 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Impreza, odbywająca się pod hasłem "Klasyka dotyka", trwać będzie od 18 do 23 kwietnia w Opolu.

W tym roku do Opola przyjadą teatry z Olsztyna, Gdańska, Supraśla, Poznania, Łodzi i Lublina, a także koprodukcja opolsko-szczecińska. Poza spektaklami, organizatorzy przygotowali również imprezy towarzyszące: rozmowy z twórcami, koncerty, warsztaty edukacyjne, przedstawienia pozakonkursowe i czytania sceniczne. Gospodarzem Opolskich Konfrontacji Teatralnych będzie Teatr im. Jana Kochanowskiego.

"Komisja konkursowa w swoich poszukiwaniach wybiera przedstawienia, które opowiadają różnorodnymi typami narracji i estetyki, dzięki czemu ta klasyka może dotknąć nas na różnych płaszczyznach" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie Norbert Rakowski, dyrektor 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. "Dzięki fuzji Instytutu Teatralnego i urzędu marszałkowskiego w Opolu, dzięki czemu festiwal jest również konkursem" - podkreślił.

W tym roku opolski festiwal teatralny połączony będzie z konkursem "Klasyka Żywa". Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" to ogólnopolskie przedsięwzięcie, w którym nagradzane są inscenizacje polskich utworów. Głównym celem konkursu jest wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą, posiadającą potencjał sceniczny, mogącą stać się przedmiotem dialogu z dzisiejszym widzem, interesującej reinterpretacji. Pierwsza edycja konkursu obejmowała lata 2013-15 i była związana z obchodami 250-lecia działalności teatru publicznego w Polsce.

- Druga edycja konkursu trwała od września 2015 do końca roku 2016. Zgłoszono 50 przedstawień, zrealizowanych w 36 teatrach z 23 miast. Jeśli miałbym porównać tę edycję z pierwszą odsłoną konkursu, powiedziałbym, że mieliśmy do czynienia z pewnym, zrozumiałym, osłabieniem zainteresowania klasyką po roku 2015, który był rokiem jubileuszowym i teatry czuły się w obowiązku inscenizowania klasyki. Ale to zmniejszenie zainteresowania miało miejsce w największych ośrodkach - ocenił Dariusz Kosiński, przewodniczący II edycji konkursu "Klasyka Żywa".

W programie znalazły się takie spektakle jak m.in. "Ślub" Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatru Współczesny w Szczecinie), "Książę Niezłomny" Słowackiego w reżyserii Pawła Świątka (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi), "Wesele" Wyspiańskiego w interpretacji Jakuba Roszkowskiego (Teatr im. Hansa Christina Andersena w Lublinie), "Krzyżacy" Sienkiewicza w reżyserii Roszkowskiego (Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku), mickiewiczowskie "Dziady - Noc Pierwsza" w reżyserii Piotra Tomaszu(Teatr Wierszalin w Supraślu), "Krakowiacy i Górale" Bogusławskiego w reżyserii Michała Kmiecika (Teatr Polski w Poznaniu) i "Kartoteka" Różewicza w interpretacji Andrzeja Majczaka (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi)

- Obserwując konkurs, odniosłem wrażenie, że mamy do czynienia z jego rozszerzeniem geograficznym. Wielką zaletą konkursu jest możliwość spotkania, porównania prac bardzo różnych teatrów, w tym teatrów, których na co dzień nie obserwujemy. W polskim życiu teatralnym jest kilka scen, natychmiast skupiających zainteresowanie, natomiast duża grupa teatrów nie jest uważnie obserwowana przez krytykę czy środowisko - zauważył. - Konkurs stwarza teatrom, działającym w mniejszych ośrodkach, możliwość zaprezentowania swoich przedstawień, wykazania się swoją pracą () Ten konkurs przekonuje, że głęboką nieprawdą jest przekonanie, że w polskim życiu teatralnym liczą się te cztery, pięć największych miast - podkreślił Kosiński.

Szczegółowe informacje na temat programu 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych dostępny jest na stronie internetowej www.teatropole.pl

Piotr Jagielski
Kurier PAP
18 kwietnia 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia