Dziś - Sztuka kochania
47. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa": 28 maja – 3 czerwca 2023 r.W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu rozpoczęło się święto teatru czyli Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka żywa". Impreza potrwa do 3 czerwca.
Najnowszą edycję tego wydarzenia zainaugurowano „Znachorem" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Poza tym, podczas 47. odsłony OKT, zobaczymy jeszcze cztery inne spektakle konkursowe wybrane przez specjalne jury, które „jeździ po kraju i ocenia spektakle zgłoszone do konkursu, a potem poleca je do finału, który odbywa się właśnie w stolicy naszego regionu".
Spektakle, które można jeszcze zobaczyć na deskach opolskiego teatru to:
- 30 maja: „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza w reż. Piotra Soroki, Zdenki Pszczołowskiej i Błażeja Peszka z Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego
- 31 maja: „Sen srebrny Salomei" Juliusza Słowackiego w reż. Piotra Cieplaka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
- 2 czerwca: „Ballady i romanse ver. 2022" Adama Mickiewicza w reż. Roksany Miner z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu
- 3 czerwca: „Wyskubki" Tadeusza Różewicza w reż. Pawła Kamzy z Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Marii i Edmunda Wiercińskich.
Festiwal stanowi bowiem finał ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa", organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Jak podkreślają organizatorzy OKT z Teatru Kochanowskiego w Opolu, celem Konkursu jest „wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą i ukazanie jej potencjału scenicznego. Festiwal pokazuje oryginalne, nowatorskie przedstawienia, o wysokiej jakości artystycznej i silnym rezonansie społecznym".
Opolskie Konfrontacje Teatralne od lat cieszą się dużą popularnością wśród miłośników teatru. Są wszak okazją do obejrzenia najlepszych spektakli minionego sezonu. Ponadto „stanowią próby zmierzenia się z dramatami, powstałymi w innym kontekście historycznym i kulturowym, przynoszącymi odmienną od naszej – często bardzo zaskakującą – wiedzę o człowieku".
W poniedziałek 29 maja będzie można zobaczyć „Sztukę kochania" w reżyserii i adaptacji Miry Mańki. Aczkolwiek spektakl ten nie bierze udziału w konkursie.
Warto pamiętać, iż w programie imprezy, wzorem lat ubiegłych nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. Jak choćby spotkania z twórcami i imprezy taneczno-muzyczne.
Tak prezentuje się line-up koncertów na górnym foyer (wstęp darmowy!):
- DJ Trap Door (30 i 31 maja, godz. 21; 1 czerwca, godz. 20)
- Aleksandra Kwiatkowska Quartet (2 czerwca, godz. 21)
- Zespół Kroki (3 czerwca, godz. 21)
Ponadto zaplanowano czytania performatywne klasyki, w których udział wezmą aktorki i aktorzy „Kochanowskiego". W tym roku w ten sposób na scenie Bunkier „zajmą się" oni sztukami Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, a będą to „Szofer Archibald" (31.05), „Mrówki" (2.06), i „Baba-Dziwo" (3.06).
Natomiast 1 czerwca, w związku z Dniem Dziecka, opolski teatr zaprasza na podobną inicjatywę młodszych odbiorców. Dla nich przygotowano dwie propozycje" „Siała baba mak" i „Ptam" autorstwa Krystyny Miłobędzkiej. W międzyczasie na Placu Teatralnym przewidziano „zabawę dzieci w teatr".
Dokładny program można zaleźć TUTAJ. Bilety z kolei dostępne są TUTAJ.