Dziś w Gdańsku startuje Festiwal Szekspirowski

19. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

19. Festiwal Szekspirowski startuje 31 lipca. Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na spektakle, koncerty, warsztaty, spotkania z artystami, wydarzenia nurtu SzekspirOFF i liczne imprezy towarzyszące.

Do niedzieli 9 sierpnia szekspirowskie święto wypełni mury Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zagości także na scenach Teatru Wybrzeże w Gdańsku i w Sopocie. Alternatywny nurt Festiwalu - SzekspirOFF tradycyjnie już opanuje przestrzenie Teatru w Oknie.

Bilety na spektakle Nurtu Głównego są dostępne na: bilety.teatrszekspirowski.pl
oraz w kasach GTS (ul. W. Bogusławskiego 1).

Bilety na SzekspirOFF są dostępne wyłącznie w Teatrze w Oknie (ul. Długa 50/51) na 30 min. przed spektaklem. Rezerwacje: teatrwoknie@teatrszekspirowski.pl oraz pod tel. 583220414.

Zapisy na wydarzenia Letniej Akademii Szekspirowskiej (warsztaty, próby otwarte, seminarium dla nauczycieli) poprzez formularz na stronie festiwalu.

Festiwal Szekspirowski to jedyny tego typu festiwal w Polsce i jeden z największych na świecie, na który organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle z całego świata.

Podczas 19. edycji festiwalu pokażemy dzieła tak głośnych twórców jak Luk Perceval („Makbet", Bałtycki Dom w Sankt Petersburgu), László Bocsárdi ("Hamlet", Teatr Tamási Áron ze Sfântu-Gheorghe), Robert Sturua, ("Juliusz Cezar", Rustaveli Theatre, Gruzja), czy też brytyjska ikona muzycznej awangardy The Tiger Lillies („The Tiger Lillies perform Hamlet", Teatr Republique w Kopenhadze). Z Szekspirowskim programem wystąpi także portugalska gwiazda jazzu Maria João. W Sopocie ze spektaklem "Studiując Hamleta" wystąpi międzynarodowe grono adeptów Bral School of Acting założonej w Londynie przez Grzegorza Brała, współzałożyciela kultowej grupy teatralnej „Pieśń Kozła". Festiwal zainauguruje spektakl "Wielki John Barrymore" Teatru STU w Krakowie, w reż. Krzysztofa Jasińskiego, z mistrzowską kreacją Jerzego Treli.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentowane zostaną trzy spektakle finałowe Konkursu na Najlepszą Polską Inscenizację Szekspirowską Sezonu pretendujące do nagrody Złotego Yoricka: "Król Lear" w reż. Jana Klaty, Narodowego Starego Teatru w Krakowie; "Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?" w reż. Pawła Miśkiewicza, Teatru im. Słowackiego w Krakowie oraz "Burza" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego, Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Festiwalowi Artyści zapraszają:

Letnia Akademia Szekspirowska:
- warsztaty, wykłady,
- spotkania z artystami,
- próby otwarte,
- międzynarodowe seminarium dla nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury
- Critics Corner - akademickie debaty o prezentowanych sztukach (w jęz. angielskim)

Informacje i zapisy: Anna Ratkiewicz-Syrek, akademia@teatrszekspirowski.pl,
tel.: 58 351 01 19, 698 034 820

SzekspirOFF:
Nurt alternatywny Festiwalu - spektakle, monodramy, performanse, teatr tańca, komedia muzyczna oraz serial SzekspirOFFski. Prezentacje odbywać się będą w Teatrze w Oknie (ul. Długa 50/51) oraz na dziedzińcu GTS.

(-)
Materiał Teatru
31 lipca 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia