Dziś, wręczenie Nagrody im. Leona Schillera

Nagroda im. Leona Schillera

Podczas LVIII Walnego Zjazdu Delegatów ZASP zostaną wręczone Nagrody im. Leona Schillera. 16 kwietnia, w poniedziałek o godzinie 10.00, na scenie Teatru Lalka w Warszawie, Pl. Defilad 1, w dniu rozpoczęcia obrad LVIII Walnego Zjazdu Delegatów ZASP, zostaną wręczone Nagrody im. Leona Schillera dwóm artystkom: Martynie Kander - scenografce oraz Joannie Helenie Rozkosz, aktorce Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Nagroda im. Leona Schillera, przyznawana przez Związek Artystów Scen Polskich jest nagrodą imienia jednego z najwybitniejszych inscenizatorów przedwojennej polskiej sceny, a zarazem świetnego organizatora, pedagoga, a także prezesa Stowarzyszenia w latach: od 1950 - aż do śmierci, w dn. 25 marca 1954 r.

Zgodnie z tradycją Stowarzyszenia Schillerowska nagroda przyznawana była, przez Zarząd a decyzję podaje się do publicznej wiadomości 14 marca - w rocznicę urodzin Leona Schillera. Nagroda, pierwotnie, przyznawana była jedynie reżyserom. Pierwszym wyróżnionym – za rok 1956 – był Kazimierz Dejmek, reżyser, dyrektor teatrów, w latach 90-tych minister kultury i jeden z prezesów ZASP. Laur ten ma więc już ponad pięćdziesięcioletnią historię. Bardzo szybko formuła tego wyróżnienia poszerzyła się o aktorów, a następnie wszystkich artystów sceny, a także teoretyków teatru. Wśród reżyserów „Schillera" otrzymali m.in.: w 1960 roku Konrad Swinarski, w 1968 Jerzy Jarocki, w 71 Maciej Prus, Tadeusz Bradecki w 80, Krzysztof Lupa w 1991 i Agnieszka Glińska w 97. Trzykrotnie nagrodziliśmy całe zespoły artystyczne: w 1988 Zespół Teatru Witkacego z Zakopanego, dziesięć lat później – Zespół Teatru Montownia, a w 2000 roku - Zespół Kabaretu Mumio. Laureatką była także Karolina Jupowicz – tancerka, Marcin Bikowski – aktor i reżyser teatru lalek, czy Katarzyna Borkowska – scenografka. Pośród teoretyków, za godnych tego wyróżnienia uznaliśmy, m.in. Zbigniewa Raszewskiego - w 58 roku, Jacka Sieradzkiego w 1990, Grzegorza Niziołka – w 97. Jednak trzeba przyznać, iż w sposób zdecydowany Nagroda im. L. Schillera został zdominowana przez aktorów, i tak na przestrzeni lat siedemdziesiątych uhonorowani zostali: Wojciech Pszoniak, Krzysztof Kolberger, Jerzy Radziwiłowicz, Joanna Szczepkowska, Jadwiga Jankowska Cieślak, Ewa Dałkowska, Marek Kondrat, Joanna Żółkowska, lata 80 należały m.in. do Krystyny Jandy, Krzysztofa Globisza, Marii Ciunellis, Wojciecha Malajkata. Lata 90-te wyjątkowo zdominowali reżyserzy i teoretycy, ale z grona aktorskiego wyróżnieni wówczas zostali: Dorota Landowska, Edyta Jungowska i Mirosław Baka.

Nagroda im. Leona Schillera, od ponad półwiecza zawsze podkreślała pewną podstawową sprawę, którą jest wysoka jakość – wykonawcza, realizatorska - „wnoszona" do sztuki teatralnej przez jej młodych twórców. Bo to jakość w tym zawodzie liczy się zawsze - bez względu na zmieniające się style, indywidualne zdolności i preferencje, i jakość jest wspólnym mianownikiem wszystkich nagrodzonych oraz naszą teatralną ciągłością.

(-)
Materiał organizatora
14 kwietnia 2018

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...