Edyta Kozak kończy współpracę z networkiem Aerowaves
Spotkania komisji ekspertów AerowavesW dniach 24-27 października Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie będzie gościł ponad 40 ekspertów, kuratorów i najwybitniejszych znawców tańca i teatru z całej Europy z sieci Aerowaves. Polskim ekspertem Aerowaves od 2001 r. jest Edyta Kozak. Spotkaniem w Lublinie kończy ona swoją działalność w networku.
To było 12 lat pełnych doświadczeń, wyzwań, zmian i inspiracji - wspomina Edyta Kozak. Pierwsza międzynarodowa, tak "długoterminowa" współpraca. Wiele się nauczyłam i dowiedziałam nie tylko o samym tańcu, ale też networkingu, odpowiedzialności i zaufaniu. W tym czasie ponad 15 europejskich artystów Aerowaves zostało zaprezentowanych w Warszawie na Festiwalu Ciało/Umysł, 2 polskie prace zostały wybrane jako najciekawsze choreografie do TOP 10. Rafał Dziemidok i Aleksandra Borys dzięki networkowi pokazywali swoje prace w wielu miejscach Europy i wreszcie Polska, po raz pierwszy jest gospodarzem spotkania sieci! Czuję, że moja "misja" się kończy, choć nadal będę pracowała z artystami, których odkryłam dzięki sieci oraz promowała polskich artystów. Korzystam z okazji, aby podziękować wszystkim za zaufanie i wsparcie, a także za przywilej pracowania z pasjonatami i znawcami tańca przez wszystkie te 12 lat ... Johnie Ashord, dziękuję, że zaprosiłeś mnie do networku!
Spotkanie w Lublinie rozpocznie się spektaklem Edyty Kozak i Rolanda Rowińskiego "Dancing For You Longer Than One Minute".
"Dancing For You Longer Than One Minute" to dialog choreografki z reżyserem, spotkanie przed próbą, podczas którego poznajemy jej historię, ulubione style, estetyki tańca i fascynacje. Historia intymna, w której sposobem na opowiedzenie własnej biografii staje się przywoływanie klasycznych przedstawień tańca współczesnego (m.in. Piny Bausch i Jérôme'a Bela). To także refleksja nad poszukiwaniem wyrazu dzisiejszego tańca. Edyta Kozak, niegdyś solistka warszawskiego Teatru Wielkiego, powróciła tym spektaklem na scenę po kilku latach przerwy, podczas których zajmowała się głównie animacją polskiego środowiska tanecznego. Ten entuzjastycznie przyjęty spektakl tak przez krytyków i widzów został wyróżniony w kategorii spektakl oraz niespodzianka roku 2008 w ankiecie przeprowadzonej wśród krytyków tańca przez portal internetowy nowytaniec.pl., a także stał się inspiracją do filmu Rolanda Rowińskiego "Dancing For You".
O autorach:
Edyta Kozak
Tancerka, choreografka, kuratorka i organizatorka wielu wydarzeń w obszarze tańca współczesnego. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej w Warszawie. Była solistką Teatru Wielkiego w Warszawie i Stadttheater w Bernie. Jest jednym z najbardziej spektakularnych przykładów zerwania z baletem klasycznym i zwrócenia się w stronę tańca współczesnego, aż do fascynacji jego formami eksperymentalnymi i konceptualnym nurtem nie-tańca.
Na początku lat 90. założyła jeden z pierwszych niezależnych zespołów teatru tańca - NEI, którego byłą tancerką i choreografką. Pod koniec lat 90. zerwała z twórczością choreograficzną, aby zająć się tworzeniem autorskiego programu Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł oraz projektów sprzyjających rozwojowi tańca w Polsce. Do twórczości artystycznej powróciła w 2001 r. tworząc wraz z artystą multimedialnym, Mirkiem Kowalczykiem, zespół Made Inc. W ramach ich współpracy powstał konceptualny, multimedialny spektakl/ instalacja/ performance "PLIK 01 oraz "rosa furiosa" - artystyczna walka na pięści i twórczość pomiędzy choreografką a artystą sztuk plastycznych. W 2007 r. swój czas kreacji oddała widzowi, tworząc instalację "Dancing For You For One Minute", która zapoczątkowała tryptyk, ze spektaklem "Dancing For You Longer Than One Minute" oraz filmem fabularnym "Dancing For You". W 2011 r. zrealizowała spektakl "FOLK? A ja się nie zgadzam!", w którym podjęła próbę przedefiniowania pojęcia folkloru. W listopadzie 2013 r. odbędzie się premiera najnowszej pracy "moje własne interwiew@ Fanny Panda" - remix inspirowany twórczością Jérôme'a Bela, w ramach projektu Re/mix Komuny Warszawa.
Roland Rowiński
Reżyser filmowy; twórca filmów fabularnych (ostatni "Powiedz to Gabi"), kilkunastu spektakli Teatru Telewizji (m.in."Wniebowstąpienie" wg. A. Rudnickiego", "Dwaj Panowie z Werony" W. Szekspira), dokumentów (m.in."Między ziemią a niebem") oraz seriali telewizyjnych ("M jak Miłość").
24.10.2013- godz: 20:00
Specjalne podziękowania dla: Wojtka Kapronia/ Katarzyny Radochońskiej / Katarzyny Hancke