Elbląscy aktorzy wracają do pracy

wrześniowa oferta Teatru im. A. Serwuka

Po wakacyjnej przerwie do pracy wracają aktorzy Teatru im. Aleksandra Serwuka. We wrześniu zaprezentują premierowo "Szklaną menażerię" Tennessee Williama, będzie można również zobaczyć spektakle repertuarowe - "Mein Kampf" George\'a Taboriego i muzyczną podróż do świata piosenek Marka Grechuty, czyli "A na was spłyną obłoki".

Pierwszą premierą w nowym sezonie teatralnym będzie „Szklana menażeria”. To dramat, który na Broadwayu został wystawiony w 1945 r. Opowiada o rodzinie, w której u boku samotnej matki i brata żyje Laura, dziewczyna, której trudno odnaleźć się w realnym społeczeństwie, jej tragicznie utraconych marzeniach i rozpadzie rodziny. Przez fabułę przewija się tytułowa kolekcja szklanych figurek dziewczyny. Wiele z wątków dramatu zawiera odniesienia autobiograficzne Williamsa.
    
W elbląskim spektaklu, który reżyseruje Andrzej Chichłowski, zobaczymy: Marię Makowską-Franceson, Martę Masłowską, Tomasza Muszyńskiego i Marcina Tomasika. Premiera odbędzie się 18 września o godz. 19 na Dużej Scenie.
    
Na deski elbląskiego teatru powraca błyskotliwa, pełna humoru historia epizodu z życia Adolfa Hitlera. Można śmiać się z tak okrutnej postaci kata, dyktatora, szaleńca? Taborie, Żyd z resztą, pokazuje, że tak. U niego, w „Mein Kampf” Adolf Hitler, młodzieniec marzący o karierze malarskiej, przybywa do Wiednia, gdzie próbuje dostać się do Akademii Sztuk Pięknych. Prowincjonalny malarzyna, bez środków do życia, trafia do przytułku dla nędzarzy. Mieszkają tu dwaj Żydzi - sprzedawca książek Herzl i były kucharz koszerny Lobkowitz. Obaj starają się „ucywilizować" pełnego zahamowań młodzieńca. Herzl, domorosły żydowski filozof, staje się mentorem i dobroczyńcą Hitlera. Dwaj biedacy wciągają nieszczęsnego pokrakę do gry, która obnaża jego kompleksy, chorobliwą ambicję, antysemityzm. Toczą błyskotliwe, pełne humoru dialogi. Przyszły dyktator wychodzi z tej zabawy ośmieszony, niemniej - groźny.
    
Spektakl wyreżyserował Artur Hofman, a występują: Marcin Tomasik, Mariusz Michalski, Hanna Świętnicka-Grabowska, Maria Makowska-Franceson, Lesław Ostaszkiewicz. W roli Adolfa Hitlera – Tomasz Muszyński.
    
Spektakl zaprezentowany zostanie 22 września godz. 19 Mała Scena. Zaplanowane są również pokazy w Iławie.

We wrześniu w elbląskim teatrze będzie można także posłuchać piosenek Marka Grechuty. Artysta pisał teksty piosenek, komponował muzykę, śpiewał… Był laureatem wielu festiwali i przeglądów piosenek. Bardzo popularny i ceniony przez słuchaczy w każdym pokoleniu. Grechuta to jeden z niewielu wykonawców, który potrafił zaśpiewać poezję tak, żeby słuchały go tłumy... I taki jest spektakl „A na was spłyną obłoki” przygotowany przez Andrzeja Ozgę, do słuchania i oglądania dla wszystkich. To spektakl nasycony muzyką, plastyką ruchu i działaniami teatralnymi. Nowe aranżacje, wspaniała aktorska interpretacja, wysublimowana scenografia w trzech kolorach, ciekawa choreografia, gra świateł, niesamowity klimat i gra aktorska.

W repertuarze marka Grechuty zobaczymy: Martę Masłowską, Beatę Przewłocką, Leszka Andrzeja Czerwińskiego, Lesława Ostaszkiewicza, Marcina Tomasika.

Spektakle: 26, 27, 28 września godz. 19 Mała Scena.

Elbląscy aktorzy pojadą również za granicę. W ukraińskim Tarnopolu po raz kolejny zmierzą się z dwujęzycznym „Tangiem” Sławomira Mrożka.

(-)
Materiały Teatru
1 września 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia