Emigranci w Paryżu

"Emigranci" - reż. Romuald Wicza- Pokojski - Teatr Wiczy w Toruniu

Teatr Wiczy będzie prezentował spektakl "Emigranci" w Paryżu podczas wystawy "Polacy we Francji. Miejsca i Ludzie" organizowanej przez Instytut Polski, Narodowe Centrum Historii Emigracji w Paryżu i Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie.
Wystawie towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne tworząc pewnego rodzaju Sezon Polski w Paryżu

Program wydarzeń kulturalnych ma być kontrapunktem dla wystawy historycznej, skupia się na zjawiskach żywych  w Polsce i we Francji. Liczne wydarzenia rozłożone są na cztery tygodnie. Widzowie zapoznają się m. in. z twórczością teatralną Sophie Akrich i Anny Smolar, z muzyką Aldony i Village Kollectiv.

Bardzo silny akcent stanowić będą prezentacje Emigrantów Sławomira Mrożka w wykonaniu toruńskiego Teatru Wiczy. Na tę okazję Teatr Wiczy przygotowuje francuskojęzyczną wersję przedstawienia.

Spektakl będzie prezentowany w dniach 8-15 maja, m.in. na placu przed Merostwem Miasta Paryża, przed Cité national de l\'histoire de l\'immigration.

Emigranci Teatru Wiczy, w reżyserii Romualad Wiczy - Pokojskiego, w wykonaniu Radosława Smużnego i Krystiana Wieczyńskiego.

Spektakl grany w samochodzie campingowym, jednorazowo dla 12 widzów. Premiera spektaklu odbyła sie w 2004 roku, tuż przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Spektakl grany był m.in. w Edynburgu, Dublinie, Berlinie, Brighton.

Prasa o  Emigrantach Teatru Wiczy:

Dokąd jedzie to auto
„(...)Tutaj – jak w telewizji – odbiorca widzi wszystko w dużym zbliżeniu. Dlatego konieczna była zmiana stylu gry aktorskiej. Publiczność zastaje bohaterów jakby w samym środku ich codzienności – w czasie parzenia herbaty, porannej kąpieli i śniadania. Wszystko jest prawdziwe: herbatę zalewa się wrzątkiem, w samochodzie czuć zapach rozgrzanej tapicerki, spalin, taniej konserwy mięsnej i rozlanej do kieliszków żubrówki. Przedstawienie przez cały czas trzyma w napięciu. Pozbawione jest dłużyzn i zbędnych ozdobników. Teatr Wiczy gra na emocjach widzów. Odtwórcy głównych ról Radosław Smużny i Krystian Wieczyński wydobywają z tekstu wszelkie jego emocjonalne i humorystyczne walory, bez ocierania się o pretensjonalność czy nadekspresywność. Pod sam koniec widowiska samochód rusza. Kierowca grozi drugiemu bohaterowi, że go zabije. W tym czasie wszystko w samochodzie się trzęsie – z półek spadają różne przedmioty, drzwi od kempingowej łazienki bezwładnie zamykają się i otwierają (...)”Autor: GG (Grzegorz Giedrys)
Gazeta Wyborcza, magazyn 6 – 12 lutego 2004

Teatr Wiczy
Polska grupa alternatywna o punkowym rodowodzie. Realizuje widowiska sceniczne i plenerowe. W spektaklach wykorzystywane są elementy happeningu, improwizacji, art performensu, avant wodewilu.
Teatr istnieje od 1991 roku. Został założony w Brodnicy, mieście z trójkątnym rynkiem. Od ponad dekady siedzibą Teatru jest Toruń.

Magdalena Zabłotna
Materiały Teatru
29 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia